Parti gençlik kolları üyelerinin kişilerarası çatışma çözme becerilerinin psikolojik sağlamlık ve öz anlayış açısından incelenmesi
Investigation of interpersonal conflict resolution skills of political party youth branch members in terms of psychological resilience and self-understanding
  1. Tez No: 676788
  2. Yazar: DEVRAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ECE NAZ ERMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yapılan bu araştırmada parti gençlik kolları üyelerinde kişilerarası çatışma çözme becerileri ile psikolojik sağlamlık ve öz anlayış ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 2020 yılı içerisinde farklı siyasi partilerin gençlik kollarına üye olan 190 kadın ve 207 erkek olmak üzere toplam 397 birey katılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde“Kişisel Bilgi Formu”,“Kişilerarası Çatışma Çözme Yaklaşımı Ölçeği”,“Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”ve“Öz Anlayış Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analiz sürecinde SPSS 22.0 programında Independent T Test, One Way ANOVA, Pearson Korelasyon Analizi ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda parti gençlik kolları üyelerinin kişilerarası çatışma çözme sürecinde kullandıkları stratejilerin cinsiyet, yaş grubu, partide üye olarak bulunma süresi, çocukluk döneminin geçtiği yerleşim yeri ve eğitim düzeyi değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between interpersonal conflict resolution skills and resilience and self-compassion in the members of the party youth branches. A total of 397 individuals, including 190 women and 207 men, who are members of the youth branches of different political parties, participated in the study in 2020. In the data collection process of the research, 'Personal Information Form', 'Interpersonal Conflict Resolution Approach Scale', 'The Brief Resilience Scale' and 'Self-Compassion Scale' were used. In the analysis process of the data obtained, Independent T Test, One Way ANOVA, Pearson Correlation Analysis and Multiple Linear Regression Analysis were used in SPSS 22.0 program. At the end of the study, it was found that the strategies that was used by the members of the party youth branches in the process of interpersonal conflicts resolution showed a significant difference according to the variables of gender, age group, duration of being a member of the party, settlement in childhood and education level (p0.05).