Türk mizah basınında harf devrimi (1928-1938)
The alphabet reform in Turkish humor press (1928-1938)
  1. Tez No: 676799
  2. Yazar: OSMAN SARISAKAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT LÜLECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Harf Devrimi, diğer Atatürk devrimleriyle karşılaştırıldığında dönemin en köklü değişimlerinden biri olmuştur. Asırlarca Arap alfabesinin kullanıldığı bir toplumun hızlı bir şekilde yeni Türk alfabesine geçmesi ancak gerçekleştirilen okuma seferberliğiyle mümkün olmuştur. Doğal olarak bu köklü dönüşüm, dönemin Türk ve dünya basını tarafından da yakından takip edilmiştir. Türk basınının önemli bir kısmı bu devrimi desteklemiş ve halkın yeni harfleri öğrenmesine yardımcı olmak için özel yayınlar yapmışlardır. Bu çalışmada Türk mizah basınında harf devriminin nasıl ele alındığı üzerinde durulmuştur. Harf Devrimi'nin; basın yayın hayatına olan etkisi, okuryazar oranının artması ve toplumun çağdaşlaması konularında ne gibi rol oynadığı irdelenmiştir. Araştırmada yer alan“Mizahın Kaynakları”başlığında Henri Bergson'un sınıflandırmasından önemli ölçüde yararlanılmıştır. Bu kapsamda Karagöz, Akbaba, Cem, Babacan ve Yeni Köroğlu dergileri ile Cumhuriyet ve Akşam gazetelerinde 1928-1938 yıllarında yayımlanan ve harf devrimini ele alan karikatürler incelenmiştir. Bu çalışmada döneme ait karikatür örnekleri verilerek harf devriminin karikatürlere yansıması gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Turkish Alphabet Reform, when compared to the other reforms by Ataturk, is considered one of the most radical changes of modern Turkey. This change was made possible only through a literacy campaign in Turkish society, which had been using the Arab alphabet for centuries. Naturally, this radical change was followed by Turkish press and world press. A significant majority of the Turkish press supported the revolution and made special publications to help people to learn the new alphabet. The Turkish Alphabet Reform; Its effect on media life, the increase in the rate of literacy and its role in the modernization of the society are examined. Under the title of“Sources of Humor”in the study, the classification of Henri Bergson has been benefited significantly. This study focuses on how the Alphabet Reform is handled in the Turkish humor press. In this context, the cartoons published in Karagöz, Akbaba, Cem, Babacan and Yeni Köroğlu magazines and Cumhuriyet and Akşam newspapers in 1928-1938 and dealing with the alphabet revolution were examined. In this study, the reflection of the Turkish Alphabet Reform on cartoons is illustrated by giving examples of cartoons of the period.