Isolated word detection using LSTM based feature extraction methods
- Tez No: 676809
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, özellik çıkarma teknikleri olarak uygulanan ve bu iki yöntem olan RNN ile birleştirilen zift, PSO'nun RNN eğitmeni olarak uyguladığı yeni yaklaşımlardır. Pitch tabanlı RNN, özellikleri perdeye göre çıkaran, RNN'ye bağlanan ve yedi kelimeye göre sınıflandırılan ve% 97.12 doğruluk sunan olağanüstü sonuçlar sundu. PSO uygulamasının amacı, RNN'yi optimize etmek ve modelin en iyi ağırlıklarını ve temelini bulmaktır. Sunulan çerçeve, konuşma tanıma alanında önceki araştırmalardan en iyi sonuçları sundu..
Özet (Çeviri)
In this study, pitch applied as feature extraction techniques and combined with RNN which these two methods are new approaches which PSO applied as RNN trainer. The Pitch based RNN presented remarkable results, which extracted features by pitch, wired to RNN and classified to seven words and presented 97.12% accuracy. The aim of applying PSO is to optimize the RNN and which find best weights and basis of the model. The presented framework presented best results than previous researches in the field of speech recognition.