4-8 yaş çocuğu olan ebeveynlerin çocukluk yaşantılarına bağlı olarak çocuklarıyla olan ilişkilerinin incelenmesi
Research on the relationship between parents, whose children are 4-8 years old, and their children depending on their own childhood experiences.
- Tez No: 676808
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN ALABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, 4-8 yaş çocuğa sahip olan ebeveynlerin kendi ebeveynleriyle yaşadıkları çocukluk yaşantılarının çocuklarıyla olan ilişkilerine yansımasını incelemektedir. Araştırma örneklemini; 4-8 yaş tipik gelişim gösteren çocuğa sahip olan 423 ebeveyn oluşturmaktadır. Araştırmada nicel araştırma modellerinden birisi olan ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada sosyodemografik bilgileri almak için“Kişisel Bilgi Formu”, ebeveynlerin çocukları ile olumlu/olumsuz ilişki düzeyini ölçmek için“Ebeveyn Çocuk İlişkisi Ölçeği”, ve ebeveynlerin çocukları ile olan ilişkisinde çocukluk yaşantılarının etkisini ölçmek için“Çocukluk Yaşantıları Ölçeği (ÇYÖ)”kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 22.0 istatistik programı kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre; Ebeveyn- Çocuk İlişkisi Ölçeği, Olumlu Ebeveyn- Çocuk İlişkisi alt boyutu ile Çocukluk Yaşantıları Ölçeği alt boyutları arasında negatif yönlü bir ilişki olduğu saptanmıştır. Ebeveynlerin çocukluk yaşantılarında olumsuzluk arttıkça, olumlu ebeveyn çocuk ilişkisinin düştüğü görülmüştür. Ebeveyn Çocuk İlişkisi Ölçeği ikinci alt boyutu olan Olumsuz Ebeveyn Çocuk İlişkisi alt boyutu ile Çocukluk Yaşantıları Ölçeği alt boyutları ile pozitif yönlü bir ilişki saptanmıştır. Ebeveynlerin çocukluk yaşantılarında olumsuzluk arttıkça, olumsuz ebeveyn çocuk ilişkisinin de arttığı görülmüştür. Ebeveynlerin öğrenim durumu, algıladıkları gelir düzeyi, çocuklarıyla ilgilendikleri süre ve çocukluk çağında kendi ebeveynlerinin tutumları ile ebeveyn çocuk ilişkisi arasında anlamlı yönde bir ilişki olduğu saptanmıştır. Araştırma sonucunda, ebeveyn- çocuk ilişkisinde ebeveynlerin kendi anne- babalarından deneyimledikleri çocukluk yaşantılarının, ebeveynliklerini ve çocuklarıyla olan ilişkilerini etkilediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Main aim of this study to research the impact of parents' childhood experiences with their parents on their relationship with their own children. Study sample includes 423 parents that have 4-8 year old child with typical development. In this study“relational screening model”was used. In this study, to obtain sociodemographic information“Personal Information Questionnaire”, to measure positive/negative relationship level between parents and their children“Parent-Child Relationship Scale”and to measure impact of childhood experiences on parents' relationship with their children“Childhood Experiences Scale”were used. To analyze data SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 22.0 was used. Study results demonstrated that there is a negative correlation between subscales of Childhood Experiences Scale and Parent-Child Relationship Scale's subscale Positive Parent-Child Relationship. Results show that as parents' negative childhood experiences increase, positive parent-child relationship decreases. It was determined that there is a positive correlation between the Parent-Child Relationship Scale's second subscale Negative Parent-Child Relationship and subscales of Childhood Experiences Scale. Results show that as parents' negative childhood experiences increase, negative parent-child relationship increases as well. Study indicated that there is a significant relation between parent-child relationship and parents' education level, perceived income level, time spent with their children and their parents' attitudes in childhood. Findings of the research show that parents' childhood experiences with their own parents affect their parenthood and their relationship with their children.