Teknoloji ediniminde kullanılan yöntemler: Türkiye, ABD, Almanya ve Çin karşılaştırması
Methods used on technology acquisition: Comparison of Turkey, USA, Germany and China
  1. Tez No: 676820
  2. Yazar: İNCİ SAİM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI OKAN YELOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji ve Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Teknoloji ve Bilgi Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Küreselleşen dünyada teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte, firmaların rekabet koşullarına ayak uydurabilmesi git gide zorlaşmaktadır. Bu durum teknoloji yönetimini oldukça önemli bir hale getirmekte ve firmaların rekabet avantajını kaybetmemesi için uygulaması gereken yöntemler arasına sokmaktadır. Firmalar teknoloji yönetimini gerçekleştirmek için stratejilerine uygun kararları almak zorundadır. Bu nedenle yapılan çalışmada teknoloji yönetiminin alt dallarından biri olan teknoloji edinimi üzerinde durulmuştur. Kurum içi teknoloji edinim yöntemi firma dahilindeki AR-GE departmanlarının kurulması olarak belirtilmekte iken; kurum dışı edinim yöntemleri olarak ortak girişimler ile stratejik ittifaklar, AR-GE ortaklıkları, AR-GE sözleşmeleri, üniversite-sanayi iş birlikleri, konsorsiyumlar, birleşmeler ve şirket edinimi ve teknoloji lisanslamaları karşımıza çıkmaktadır. Teknoloji edinimi iç ve dış kanallar aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Türkiye ve seçili ülkelerde teknoloji ediniminin nasıl gerçekleştirildiği merak edilmektedir. Çalışmada Türkiye, ABD, Çin ve Almanya ile ilgili veriler tez içerisinde bahsedilmiş ortamlar aracılığıyla edinilmiştir. Elde edilen veriler yazın taramasının da desteği ile yorumlanmış ve grafikler ile desteklenmiştir. Elde edilen veriler sonucunda Türkiye'nin AR-GE harcamalarının GSYİH oranları, patent başvuruları ve birleşme ve devralmalar açısından ABD, Çin ve Almanya'nın oldukça gerisinde olduğuna ulaşılmıştır. ABD, Çin ve Almanya teknoloji edinim yöntemlerinin birçoğunu yoğun miktarda uygulayarak en çok teknoloji ihraç eden üç ülke olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda; Türkiye'deki teknoloji edinim yöntemlerinin geliştirilmesi ve arttırılması için neler yapılabileceği ile ilgili öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the rapid advancement of technology in the globalizing world, it is getting more and more difficult for companies to keep up with the conditions of competition. This situation makes technology management very important and makes it one of the methods that companies should apply in order not to lose their competitive advantage. Companies have to make decisions in line with their strategies in order to realize technology management. For this reason, technology acquisition, which is one of the sub-branches of technology management, has been focused on in the study. While the in-house technology acquisition method is specified as the establishment of R&D departments within the company; As external acquisition methods, joint ventures and strategic alliances, R&D partnerships, R&D contracts, university-industry collaborations, consortia, mergers and company acquisition and technology licenses appear. Technology acquisition is realized through internal and external channels. Turkey and how the acquisition of technology in selected countries is wondering. Working in Turkey, US, China, and is available through the media mentioned in the thesis data related to Germany's. The obtained data were interpreted with the support of literature review and supported with graphics. The resulting data rates of GDP as a result of Turkey's R&D spending, patent applications, and mergers and acquisitions in terms of the US, China and Germany have reached that far behind. The USA, China and Germany emerge as the three countries that export the most technology by applying most of the technology acquisition methods intensively. As a result of the evaluations made; suggestions about what can be done to improve the technology acquisition process in Turkey and increased presented.