Öğretmenlerin program okuryazarlık düzeyleri, program yönelimleri ve programa bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between curriculum literacy levels, curriculum orientations and curriculum fidelity levels of teachers
- Tez No: 676822
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP KAHRAMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada, öğretmenlerin öğretim programı okuryazarlık düzeyleri, program yönelimleri ve öğretim programına bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, nicel araştırma modelinde ilişkisel desen temel alınmıştır. Araştırmanın evrenini, Gaziantep ilinde görev yapan öğretmenler, örneklemini ise evrenden seçkisiz örnekleme yöntemiyle belirlenen 323 öğretmen oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak Öğretim Programı Okuryazarlık Ölçeği, Program Yönelimleri Envanteri ve Öğretim Programına Bağlılık Ölçeği kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler üzerinde SPSS Paket Programı kullanılarak, betimsel istatistikler, bağımsız gruplar t testi, tek yönlü ANOVA, Pearson korelasyon analizi, basit ve çoklu doğrusal regresyon analizleri uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda; öğretmenlerin öğretim programı okuryazarlıkları ve programa bağlılıklarının yüksek düzeyde olduğu ve cinsiyet, hizmet yılı ve mezuniyete göre anlamlı bir farklılık göstermediği, branş ve kademeye göre bazı alt boyutlarda ve bağlılığın genelinde farklılaştığı tespit edilmiştir. Öğretmenlerin program yönelimlerini sırasıyla insancıl, teknoloji, bilişsel süreçler, sosyal-yeniden yapılandırmacı ve akademik yönelim olarak benimsediği, cinsiyete göre sosyal-yeniden yapılandırmacı, mezuniyete göre akademik, branş ve kademeye göre akademik, bilişsel süreçler, sosyal-yeniden yapılandırmacı, insancıl ve teknoloji yönelimlerinde farklılaştığı ancak hizmet yılına göre anlamlı olarak farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Program okuryazarlığının, program yönelimleriyle ve programa bağlılıkla, program yönelimlerinin ise programa bağlılıkla orta düzeyde ve pozitif yönde anlamlı ilişkiye sahip olduğu, program okuryazarlığının %21, program yönelimlerinin %27 varyans açıklama oranıyla programa bağlılığı pozitif yönde anlamlı olarak yordadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between teachers' curriculum literacy levels, curriculum orientations and curriculum fidelity levels. The research was designed with a correlational design in the quantitative research model. The study population consists of the teachers working in the city of Gaziantep, and the sample consists of 323 teachers selected by random sampling method from the universe. Curriculum Literacy Scale, Program Orientation Inventory, and Curriculum Fidelity Scale were used as data collection tools. Descriptive statistics, independent groups t-test, one-way ANOVA, Pearson correlation analysis, simple and multiple linear regression analysis were applied to the data obtained from the scales. As a result of the research; It has been determined that teachers' curriculum literacy and curriculum fidelity are at a high level, and there is no significant difference according to gender, occupational seniority, and graduation, and according to branch and school grades, it differs in some sub-dimensions and the general of the fidelity. It has been determined; teachers adopted their curriculum orientations as humanistic, technology, cognitive processes, social-reconstructive and academic orientation, differing in social-reconstructive by gender, academic by graduation, academic, social-reconstructive, cognitive processes, humanistic and technology orientations by branch and school grades, but was not differ significantly according to occupational seniority. It was concluded that program literacy has a moderate and positive significant relationship with program orientations and program fidelity, and program orientations have a moderate and positive significant relationship with program fidelity, and that it significantly positively predicted program fidelity with a 21% variance explanation rate of program literacy and 27% of program orientations.