Evaluation of physiotherapists during the coronavirus pandemic in the fields of knowledge, awareness and attitude regarding pandemic
Koronavirüs pandemisi sırasında görev yapan fizyoterapistlerin pandemiye ilişkin bilgi, farkındalık ve tutumlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 676829
  2. Yazar: RAFET UMUT ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADET UFUK YURDALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Çalışmamızda, COVID-19 pandemisi sırasında COVID-19 tanılı hastalar ile çalışan, kardiyopulmoner fizyoterapi ve rehabilitasyon alan fizyoterapistlerinin (KPRÇF) pandemiye ilişkin bilgi, tutum, ve farkındalıklarındaki değişimi belirlemek ve KPRÇF ve diğer alanlarda çalışan fizyoterapistlerin (DAÇF) tükenmişlik düzeyini araştırmak amaçlandı. Gereç ve yöntem: Katılımcıların demografik ve mesleki bilgileri kaydedildi. Araştırmaya özgü tasarlanan Bilgi, Farkındalık ve Tutum Anketi yalnızca KPRÇF grubuna, Tükenmişlik Ölçeği-Kısa Formu'nun Türkçe Uyarlaması (TÖ-KF) ise tüm katılımcılara Google Formlar üzerinden çevrimiçi olarak uygulandı. Verilerin analizi SPSS 11.5 programı kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to determine the change in the knowledge, attitudes, and awareness of physiotherapists working in the field of cardiopulmonary physiotherapy and rehabilitation (PWCPR), and to investigate the burnout level of PWCPR and physiotherapists working in the other fields (PWOF). Material and methods: The demographic and occupational information of the participants were recorded. The Knowledge, Awareness and Attitude Questionnaire, which was designed specifically for research, was administered only to PWCPR group, and The Turkish Adaptation of The Burnout Measure-Short Version (TA-BMS) was administered to all participants online via Google Forms. Data analysis was performed using SPSS 11.5 program.