Fizyoterapistlerin pandemi süreci öncesi ve sonrası bel ve boyun ağrılarının iş doyumu, anksiyete ve yaşam kalitesi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of physiotherapists before and after the pandemic low back and neck pain in terms of job satisfaction, anxiety and quality of life
- Tez No: 728206
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışanlar, yaptıkları iş gereği vücut sistemlerinin belirli bir kısmını fonksiyonel olarak az veya daha fazla kullanabilirler. Kişinin anatomik ve psikolojik özellikleri, sosyokültürel faktörler, çalışma tekniği ve çalıştığı ortamın fiziki koşullarına bağlı olarak gelişen risk faktörleri, kas-iskelet sistemi başta olmak üzere solunum, dolaşım ve diğer vücut sistemlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Sağlık çalışanları arasında en fazla risk taşıyan gruplardan olan fizyoterapistlerin günlük rutin çalışmaları sırasında sürdürdükleri aktiviteler nedeni ile kas-iskelet sistemini ilgilendiren sağlık problemlerine sürekli olarak maruz kalmaktadır. Salgınlar, sağlık çalışanlarında da birçok olumsuz psikolojik sonuçlara sebep olmaktadır. Sağlık çalışanlarının maruz kaldığı psikolojik stresin dikkate alınmaması ise hem bireysel hem de toplumsal düzeyde sağlık hizmetlerinin uygulanma kapasitesinde önemli olumsuz sonuçlara yol açmaktadır. Bu çalışma, fizyoterapistlerde bel ve boyun ağrısının sıklıkla görüldüğü ayrıca pandeminin çalışan kesimi yaşam kalitesi ve anksiyete açısından da etkilediği vurgulanmaktadır. Bu nedenle fizyoterapistlerin pandemi öncesi ve sonrası bel ve boyun ağrılarının iş doyumu, anksiyete ve yaşam kaliteleri üzerindeki etkisini değerlendirmeyi amaçlanmıştır. Çalışmaya, 1-5 yıl arasında fizyoterapist olan, çalışma sürecinde en az bir kere bel ve boyun ağrısı yaşayan, boyun özür anket puanı 5 ve üzeri olan, gönüllü 50 fizyoterapist dahil edilmiştir. Katılımcıların iş doyumunun değerlendirilmesinde Minnesota İş Doyum Ölçeği, ağrının değerlendirilmesinde McGill - Melzack Ağrı Soru Formu, anksiyetenin değerlendirilmesinde Beck Anksiyete Ölçeği, bel ağrısının değerlendirilmesinde Oswestry Skalası, boyun ağrısının değerlendirilmesinde Boyun Özür Anketi, yaşam kalitesinin değerlendirilmesinde Nottingham Sağlık Profili kullanılmıştır. İstatiksel analizler, SPSS 22.0 for Windows ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Employees may use a certain part of their body systems more or less functionally due to their work. Risk factors that develop depending on the anatomical and psychological characteristics of the person, socio-cultural factors, working technique and the physical conditions of the working environment adversely affect the respiratory, circulatory and other body systems, especially the musculoskeletal system. Physiotherapists, who are among the most risky groups among health workers, are constantly exposed to health problems related to the musculoskeletal system due to the activities they carry out during their daily routine work. Epidemics also cause many negative psychological consequences in healthcare workers. Failure to take into account the psychological stress that health workers are exposed to leads to significant negative consequences in the capacity of health services at both individual and societal levels. In this study, it is emphasized that low back and neck pain is frequently seen in physiotherapists, and the pandemic also affects the working people in terms of quality of life and anxiety. Therefore; It was aimed to evaluate the effect of physiotherapists' pre- and post-pandemic low back and neck pain on job satisfaction, anxiety and quality of life. The study included 50 volunteer physiotherapists who were physiotherapists for 1-5 years, experienced low back and neck pain at least once during the study period, and had a neck disability questionnaire score of 5 and above. The Minnesota Job Satisfaction Scale was used to assess the job satisfaction of the participants, the McGill - Melzack Pain Questionnaire for the assessment of pain, the Beck Anxiety Scale for the assessment of anxiety, the Oswestry Scale for the assessment of low back pain, the Neck Disability Questionnaire (CA) for the assessment of neck pain, and the Nottingham Health Profile (NSP) for the assessment of quality of life. . Statistical analyzes were performed with SPSS 22.0 for Windows.