Kronik hastalıklı bireylerin hastalıklarına ilişkin değerlendirmelerinin iyi oluşluk durumuna etkisi
The effect on their well-being in their own evalutaion of their diseases of chronically diseased individuals
  1. Tez No: 676840
  2. Yazar: HALİT ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Dünyada ve Türkiye'de beklenen yaşam süresinin uzamasına bağlı nüfus giderek yaşlanmaktadır. Yaşlanan nüfus içindeki bireylerin çoğunda bir veya daha fazla kronik hastalık görülmekte buna paralel olarak hastalık yükü artmaktadır. Bu çalışmada 2019 yılında Bursa ilindeki bir hastanede 18 yaş üstü kronik hastalıklı bireylerin hastalıklarını değerlendirmelerinde iyi oluş durumlarının etkilerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veriler Kişisel İyi Oluş İndeksi-Yetişkin Türkçe formu (KİOİ-Y) ve Kronik Hastalık Bakımını Değerlendirme Ölçeği (KHBDÖ-h) ile toplandı. İstatistik analizi SPSS paket program ile yapıldı ve anlamlılık düzeyi 0,05 olarak seçildi. Çalışmaya katılan bireylerin %57,6'sı kadın ve %42,4'ü erkek olup toplam 165 kişidir ve hastaların yaş ortalaması 63,70±16,53'dır. Çalışmaya katılan bireylerin KİOİ-Y puanları 60,78; KHBDÖ-h ait toplam puanı 3,97 ± 0,94 olarak tespit edildi. KİOİ-Y puanına göre dengeli iyi bir Kişisel İyi Oluş puanı elde edildiği saptandı. KHBDÖ-h ölçek puanlarındaki artış, kronik hastalığı olan bireylerin aldıkları bakımdan memnuniyetlerinin yüksek ve kronik hastalık yönetiminin yeterli olduğunu gösterir.
Özet (Çeviri)
The burden of disease has increased in parallel with the aging and increasing survival of the population in the world and in Turkey. The greatest wealth of these diseases is chronic diseases. In this study, a screening design, one of the quantitative research methods, was used in a hospital in Bursa in 2019 to examine the effect of well- being on the evaluation of the diseases of individuals with chronic diseases over the age of 18. The Personal Well-Being Index-Adult Turkish form (KIOI-Y) and Chronic Disease Care Assessment Scale (KHBDÖ-h) were used. Statistical analysis was used by SPSS program and the level of significance was chosen as 0.05. 57.6% of the individuals participating in the study are women and 42.4% are men, totaling 165 and the average age of the patient is 63.70 ± 16.53. The individuals participating in the study were determined as 60.78 and their HRCS-h score as 3,97 ± 0,94 index points. A composite good personal success score was obtained according to the KIOI-Y score. The increase in KHBDÖ-h scale scores indicates that the satisfaction of individuals with chronic diseases is higher than satisfaction and chronic disease management is sufficient.