Rutin ve benzeri bazı bitkisel komponentlerin analjezi ilişkili nöronal elektrofizyolojik parametreler üzerine etkilerinin primer hücre kültüründe incelenmesi
Investigation of the effects of rutin and some other similar plant components on analgesia related neuronal electrophysiological parameters in primary cell culture
- Tez No: 676859
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Analjezik etkilere sahip polifenolik fitokimyasallar, ağrı yönetiminde bir ilgi alanı oluşturmaktadır. Literatürde klorojenik asit, rutin ve hesperidinin ağrı ve ilgili mekanizmalar / süreçler üzerindeki etkileri üzerine birçok çalışma bulunmaktadır. Bu alanda gelecek vaat eden biyoaktif maddeler olan bu test maddelerinin dorsal kök gangliyon nöronları düzeyinde, yani periferik düzeyde, akım-voltaj eğrisi ve aksiyon potansiyeli parametreleri üzerinden etkilerini incelemek için henüz bir çalışma yapılmamıştır. Bu tezde, 1 µM, 10 µM ve 100 µM konsantrasyonlardaki uygulamalara ve hem voltaj-clamp hem de akım-clamp modunda yapılan kayıtlar ile bu parametreler araştırılmıştır. Her hücreden ilaç uygulama öncesinde alınan kayıtlarla kontrol verileri alınmıştır. Test edilen üç kimyasalın hepsinin aksiyon potansiyeli ateşleme ve hiperpolarizasyon sonrası potansiyellerin eşiğini etkilediği ve A tipi potasyum akım yoğunluklarını ve potasyumun maksimum iletkenliğini azalttığı gözlenmiştir. Elde edilen bu sonuçlar bu maddelerin nöronal uyarılabilirlik ve analjezinin indüksiyonu üzerine olumlu etkileri olduğunu düşündürmektedir. Test edilen fitokimyasalların tek kanal üzerine etkilerinin mekanizmaları ile ilişkili, gözlemlenen etkilerin daha kapsamlı bir şekilde anlaşılması için single channel patch clamp metodu ile ileride yapılacak incelemeler gereklidir.
Özet (Çeviri)
Polyphenolic phytochemicals with analgesic effects are generating an area of interest in pain management. There are many studies in the literature on the effects of chlorogenic acid, routine and hesperidin on pain and related mechanisms / processes. No study has yet been carried out to examine the effects of these test substances, which are promising bioactive substances in this field, on dorsal root ganglion neurons, in other words at the peripheral level, through the current-voltage curve and action potential parameters. In this thesis, these parameters were investigated via getting recordings performed both in voltage-clamp and current-clamp mode, using each cell as an auto control for the recordings, for the concentrations at concentration of 1 µM, 10 µM and 100 µM. Results obtained provided that all the three tested chemicals have been found to affect the threshold of action potential firing and after-hyperpolarization potentials and reduce type A potassium current densities and maximum conductance of potassium, which suggest a possible beneficial effect on neuronal excitability and induction of analgesia. As for the mechanisms by which these chemicals affect these cells at the single channels, future examination at single channel level is required for more exhaustive understanding of the observed effects.