Duygusal zekanın işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde tükenmişliğin aracı rolü: Bankacılık sektöründe bir araştırma
The mediator role of burnout in the effect of emotional intelligence on turnover intention: A research in banking sector
  1. Tez No: 676925
  2. Yazar: MERVE DADAK
  3. Danışmanlar: DR. CAFER ŞAFAK EYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada, bankacılık sektöründe çalışanlarda duygusal zekanın işten ayrılma niyetine etkisinde mesleki tükenmişliğin aracı rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu doğrultuda, bir anket formu oluşturularak, kolayda örnekleme tekniğinden faydalanılmış ve İstanbul ilinde özel bankalarda çalışmakta olan 323 katılımcı ile çevrimiçi anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Anket uygulaması 30 Ekim 2020 ile 15 Aralık 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Ankette Schutte vd. (1998) tarafından 33 madde olarak geliştirilen, Austin vd. (2004) tarafından 41 madde olarak revize edilen, Tatar vd. (2011) tarafından Türkçe diline uyarlanan ve üç boyutu bulunan Duygusal Zeka Ölçeği; Maslach ve Jackson (1981) tarafından geliştirilen, Ergin (1992) tarafından Türkçe diline uyarlanan, 22 madde ve üç boyuttan oluşan Tükenmişlik Ölçeği; Mobley, Horner ve Hollingsworth (1978) tarafından geliştirilen, Örücü ve Özafşarlıoğlu (2013) tarafından Türkçe diline uyarlanan, 3 madde ve tek boyuttan oluşan İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS-22 programından yararlanılmıştır. Veri analizi sonucunda, duygusal zekanın tükenmişlik üzerinde anlamlı ve negatif yönlü etkiye sahip olduğu, tükenmişliğin işten ayrılma niyeti üzerinde anlamlı ve pozitif yönlü etkiye sahip olduğu, duygusal zekanın işten ayrılma niyeti üzerinde anlamlı ve negatif yönlü etkiye sahip olduğu ve duygusal zekanın işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde tükenmişliğin kısmi aracılık rolüne sahip olduğu bulguları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the mediator role of burnout in the effect of emotional intelligence on turnover intention in terms of employees working at banking sector. Qualitative research method was used in the research. In this regard, a survey form was prepared, convenience sampling technique was used, and the online survey was conducted on 323 participants working at private banks in Istanbul. The survey was made between 30th of October, 2020 and 15th of December, 2020. In the survey questionnaire; Emotional Intelligence Scale developed by Schutte et al. (1998) with 33 items, revised by Austin et al. (2004) to 41 items, adapted into Turkish by Tatar (2011) which has three dimensions; Burnout Inventory developed by Maslach and Jackson (1981), adapted into Turkish by Ergin (1992) which has 22 items and three dimensions; and Turnover Intention Scale developed by Mobley, Horner and Hollingsworth (1978), adapted into Turkish by Örücü and Özafşarlıoğlu (2013) which has 3 items and one dimension, were used. In data analysis, SPSS-22 program was used. According to data analysis results, the findings that emotional intelligence has significant and negative effect on burnout, burnout has significant and positive effect on turnover intention, emotional intelligence has significant and negative effect on turnover intention, and burnout has partial mediator role in the effect of emotional intelligence on turnover intention, were reached.