Üniversite öğrencilerinin ebeveynlerinden algıladığı helikopter ebeveyn tutumunun kişiler arası duyarlılık düzeylerine etkisi
The effect of helicopter parenti̇ng attitude perceived by university students from their parents on interpersonal sensitivity levels
  1. Tez No: 808083
  2. Yazar: AYŞE GÜLHAN ÇAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY TAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin ebeveynlerinden algıladığı helikopter ebeveyn tutumunun kişiler arası duyarlılık düzeylerine etkisini incelemektir.Bir diğer amacı da helikopter ebeveyn tutumu ve kişiler arası duyarlılık değişkenlerinin demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesidir.Araştırmanın çalışma grubunu 651 lisans öğrencisi oluşturmaktadır.Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu,Algılanan Helikopter Ebeveyn Tutum Ölçeği(AHETÖ) ve Kişiler Arası Duyarlılık Ölçeği(KDÖ) kullanılmıştır.Verilerin analizinde SPSS v27 istatistik paket programı kullanılmıştır.Gerekli analizler için Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi,Pearson Korelasyon Analizi,Bağımsız Örneklemler T-testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi(ANOVA) yöntemleri kullanılmıştır.Araştırma sonucunda ebeveynlerden algılanan genel helikopter ebeveyn tutumu ile KDÖ toplam puanı ve iki alt faktörü(kişiler arası kaygı ve bağımlılık,atılgan olmayan davranışlar) arasında düşük düzeyde pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur.AHETÖ'nün alt faktörleri ile KDÖ toplam puanı ve alt faktörleri arasında da anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir.Buna göre;temel güven ve yaşam becerileri konusunda helikopterlik (anne ve baba) ile KDÖ toplam puanı,kişiler arası kaygı ve bağımlılık,sosyal öz güven eksikliği ve atılgan olmayan davranışlar arasında; etik ve ahlaki konularda helikopterlik,akademik/okul yaşamı konularında helikopterlik ve duygusal-kişisel yaşam alanında helikopterlik(anne ve baba) ile de KDÖ toplam puanı,kişiler arası kaygı ve bağımlılık,atılgan olmayan davranışlar arasında düşük düzeyde pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur.Elde edilen bir diğer bulguda KDÖ'deki değişimin yaklaşık %7.02'sinin modeldeki bağımsız değişkenler tarafından açıklanabildiği ve genel helikopter tutum(anne) değişkeninin,KDÖ toplam puanının anlamlı yordayıcısı olduğu bulunmuştur.Ayrıca katılımcıların cinsiyetine,kardeş sayısına,doğum sırasına,anne ve baba eğitim düzeylerine göre AHETÖ'nün bazı alt faktörlerinde; cinsiyetine ve anne eğitim düzeyine göre de KDÖ'de anlamlı farklılık tespit edilmiştir.Elde edilen sonuçlar ilgili alanyazın çerçevesinde tartışılmış,son bölümde ise araştırmacılara ve uygulayıcılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the impact of perceived helicopter parenting attitudes from parents on individuals' interpersonal sensitivity level among university students.Additionally, another objective of the study is to explore whether helicopter parenting attitudes and interpersonal sensitivity variables differ according to demographic characteristics.The study group of the research consists of 651 undergraduate students.The research utilized the Personal Information Form,Perceived Helicopter Parenting Attitude Scale (HPAS),and Interpersonal Sensitivity Measure (IPSM) as data collection tools.The data were analyzed using the SPSS v27 statistical package program.Multiple Linear Regression Analysis,Pearson Correlation Analysis,Independent Samples T-Test,and One-Way Analysis of Variance(ANOVA) methods were employed for the necessary statistical analyses.Study revealed low-level positive significant relationships between the general perceived helicopter parenting attitude from parents and the total score of interpersonal sensitivity and its two sub-factors(interpersonal anxiety and dependency,non-assertive behaviors).Significant relationships were also found between the sub-factors of the HPAS and the total score and sub-factors of the IPSM.Accordingly,low-level positive significant relationships were found between perceived helicopter parenting attitude in terms of basic trust and life skills(mother and father) and the total score of interpersonal sensitivity,as well as interpersonal anxiety and dependency,social confidence deficiency,and non-assertive behaviors.Significant positive relationships were also obtained between the other sub-factors of the HPAS,namely,helicopter parenting in ethical and moral matters,academic/school life,and emotional-personal life domains (for each parent),and the total score of the IPSM,as well as interpersonal anxiety and dependency,and non-assertive behaviors.As a result of the multiple linear regression analysis,it was found that approximately 7.02% of the change in total IPSM could be explained by the independent variables in the model,and the general helicopter attitude(mother) variable was a significant predictor of the total IPSM score.According to the variables of the participants' gender,number of siblings, birth order,mother and father education level,a significant difference was found in some sub-factors of HPAS.A significant difference was found in the IPSM according to the gender of the participants and their mother's education level.The findings have been discussed within the framework of the related literature.In the last section,suggestions were made to researchers and practitioners.