20-40 yaş arası bireylerde algılanan ebeveyn tutumu ve anksiyete düzeyinin duygusal yeme üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of perceived parental attitude and anxiety level on emotional eating in individuals aged 20-40
- Tez No: 745975
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZLEM MESTÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Araştırmanın amacı 20-40 yaş arasındaki bireylerde algılanan ebeveyn tutumları ve anksiyete düzeyinin duygusal yeme davranışı üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, 20-40 yaş arasındaki bireylere internet üzerinden verilen anketler sonucunda elde edilen verilerin bazı yöntemler kullanılarak incelenmesi ve devamında yorumlanması ile yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Türkiye'de yaşayan 20-40 yaş arasındaki 388 kişi oluşturmuştur. Araştırma verileri, katılımcıların bazı sosyodemografik bilgilerine ulaşmak için araştırmacı tarafından hazırlanan“Sosyodemogratif Bilgi Formu”, katılımcıların duygusal yeme davranışlarını belirlemek için“Duygusal Yeme Ölçeği”, katılımcıların ebeveyn tutumlarını belirlemek amacı ile“Young Ebeveyn Ölçeği”ve katılımcıların anksiyete düzeylerini belirlemek amacı ile“Beck Anksiyete Ölçeği”kullanılarak oluşturulmuştur. Araştırmada, ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, minimum, maksimum gibi tanımlayıcı istatistiklerden faydalanılmıştır. Verilerin analizinde normallik dağılım testlerinden Kolmogorov-Smirnov testi kullanılmış olup analiz sonucunda normallik varsayımları sağlandığından parametrik testlerden faydalanılmıştır. Bağımsız iki grubun ortalamaları karşılaştırılmasında bağımsız örneklem t testi, ikiden fazla bağımsız grubun karşılaştırılmasında One-way ANOVA testi sonucu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the effects of perceived parental attitudes and anxiety level on emotional eating behavior in individuals aged 20-40. The research was conducted by examining and interpreting the data obtained as a result of the online questionnaires given to individuals between the ages of 20-40, using some methods. The sample of the study consisted of 388 people who were aged 20 to 40 living in Turkey. The research data were collected from the“Sociodemographic Information Form”prepared by the researcher to reach some sociodemographic information of the participants, the“Emotional Eating Scale”to determine the emotional eating behaviors of the participants, the“Young Parent Scale”to determine the parental attitudes of the participants, and the“Beck Scale”to determine the anxiety levels of the participants. Relational screening model was used in the research. Descriptive statistics such as frequency, percentage, arithmetic mean, standard deviation, minimum and maximum were used in the analysis of the data. Kolmogorov-Smirnov test, one of the normality distribution tests, was used in the analysis of the data, and parametric tests were used since the normality assumptions were provided as a result of the analysis. Independent sample t-test was used to compare the means of two independent groups, and the result of the One-way ANOVA test was used to compare more than two independent groups.