The mediating role of false self and true/authentic self in the relationship between perceived parenting attitudes and alienation
Algılanan ebeveyn tutumları ve yabancılaşma arasındaki ilişkide sahte benliğin ve gerçek/otantik benliğin aracı rolü
- Tez No: 818055
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FALİH KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, algılanan ebeveynlik tutumları ile yabancılaşma arasındaki ilişkide sahte benlik ve gerçek/otantik benliğin aracı rolünü incelemektir. Bu amaçla 18-65 yaş aralığında toplam 220 katılımcı çalışmaya katılmıştır. Kişisel Bilgi Formu, Çocuklukta Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği, Otantiklik Ölçeği, Sahte Benlik Algısı Ölçeği ve Dean'in Yabancılaşma Ölçeği Google Formlar aracılığıyla çevrimiçi olarak uygulanmıştır. Ebeveyn tutumları, duygusal sıcaklık, aşırı korumacılık ve reddedicilik alt boyutlarını kapsamaktadır. Grup farklılıklarının sonuçları, katılımcıların yaş, çalışma durumu ve medeni durumlarına göre yabancılaşma, sahte benlik algısı ve otantikliklik açısından anlamlı farklılıklar olduğunu göstermiştir. Ayrıca, ebeveynlerin eğitim düzeylerinin algılanan ebeveynlik tutumları üzerindeki etkisi incelendiğinde, sadece annenin eğitim düzeyinin annenin duygusal sıcaklığı üzerinde etkisi olduğu yönünde anlamlı bir fark bulunmuştur. Korelasyon analizinde aşırı korumacı ebeveynlik tutumları, reddecici ebeveynlik tutumları, yabancılaşma, sahte benlik algısı ve otantiklik arasında anlamlı bir ilişki gözlenmiştir. Ancak, duygusal sıcaklık gösteren ebeveynlik ile yabancılaşma, sahte benlik algısı ve otantiklik arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Seri aracı değişken analizi sonuçları, algılanan aşırı korumacı ve reddedici ebeveynlik tutumları ile yabancılaşma arasındaki ilişkide sahte benlik algısı ve otantikliğin önemli bir aracı rolü olduğunu göstermiştir. Çalışmanın bulguları ilgili literatür ışığında tartışılmıştır. Çalışmanın sınırlılıkları ve gelecek araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the mediating role of false self and true/authentic self in the relationship between perceived parenting attitudes and alienation. For this purpose, a total of 220 participants, between the ages of 18-65, participated in the study. The Personal Information Questionnaire, Perceived Parenting Attitudes in Childhood Scale (S-EMBU-C), Authencity Scale, Perception of False Self Scale (POFSS), and Dean's Alienation Scale were conducted online via Google Forms. Parenting attitudes encompassed the subdimensions of emotional warmth, overprotection, and rejection. The results of the group differences analysis showed significant differences across participants' age, work status, and marital status in terms of alienation, false self-perception, and authenticity levels. Additionally, when examining the effect of the educational levels of parents on perceived parenting attitudes, a significant difference was found, indicating that only the educational level of mother influenced the maternal emotional warmth. Furthermore, in the correlation analysis, a significant relationship was observed between overprotective parenting attitudes, rejecting parenting attitudes, alienation, false self-perception, and authenticity. However, no significant relationship was found between emotionally warm parenting and alienation, false self-perception, or authenticity. The results of serial mediation analysis indicated that false self-perception and authenticity play significant roles in mediating the relationship between perceived overprotective and rejecting parenting attitudes and alienation. The findings of the study were discussed in relation to the relevant literature. Limitations of the study and suggestions for future research were presented.