The repression of the lower class: Representations of family in Wes Craven cinema
Alt sınıfı bastırmak: Wes Craven sinemasında aile temsilleri
- Tez No: 676934
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KAYA ÖZKARACALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Film Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Film Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Aile, toplumun önemli bir unsuru olması dolayısıyla uzun süredir kültür ürünlerine konu olmaya devam etmektedir. Bununla beraber, korku sineması da türün başlangıcından beri aile kavramını farklı şekillerde incelemiştir. Bu yüzden, aile motiflerinin korku sinemasının gelişiminde önemli rol aldığı söylenebilir. Türün önemli yönetmenlerinden sayılan Wes Craven, filmografisi boyunca korku sinemasında aileyle ilgili yeni tartışmalara sebep olmuştur. Tezin asıl araştırma konusu, Wes Craven'ın aileye olan bakışı ve bu bakışın çağımızın belirleyici toplumsal ilişkileri üzerine olan tartışmalardaki yerini ortaya koymaktır. Bu hususta, araştırma yöntemi eklektik olacak ve konu, iki ana bölüm altında incelenecektir. Teorik tartışmaların yer alacağı ilk bölümde, konuyla ilgilenmiş önemli film teorisyenlerinin Freudyen, Marksist ve feminist yaklaşımları özetlenecek. İkinci kısımda ise, seçilen filmler yönetmenin konuya yaklaşımını ortaya koymak üzere analiz edilecektir. Bunun nedeni, Craven'ın aileye karşı aldığı eleştirel konumu ve bu konumun sınıflı toplumlar üzerine açtığı tartışmaları incelemektir. Sonuç olarak, ailenin sınıflı toplumlarda temsil ettiği yerin Wes Craven sinemasında görülen tezahürleri ile ilgili bir çerçeve ortaya çıkarmak hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
As a key unit of society, the family has always been a subject for cultural products. Likewise, horror films have reviewed the notion of family in many different ways since the beginning of the genre. As a matter of fact, it can be said that family motifs are effective in the development of the horror cinema. Identified as a family horror director, Wes Craven has also brought important remarks on the family horror subgenre. The main concern of the thesis is to discuss Wes Craven's approach on the subject because the director's approach on family determines his position on the substantial social relations of our age. The method of research is going to be an eclectic procedure which consists of two different parts. In the literature review, the works of important film theoreticians with their Freudian, Marxist, and feminist approaches on the issue of family will be discussed. In the second chapter, a selection of Wes Craven's films on the topic will be analysed, by discussing the director's critical approach on the subject of family and how this ties in with his position towards class society. Thus, the aim is to conclude a framework about the discussions regarding the issue of family in class society in the cinema of Wes Craven.