Residential mobility of middle-class parents for educational purposes
Orta sınıf ailelerin eğitim amaçlı yer değiştirme pratikleri
  1. Tez No: 676944
  2. Yazar: ZEYNEP DOĞU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Sosyolojisi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışma 25 katılımcı ile yarı yapılandırılmış detaylı mülakatlar yoluyla orta sınıf ailelerin eğitim amaçlı mekânsal hareketliliğini anlamak amacıyla yürütülmüştür. Katılımcılar, çocukları okul çağına gelene kadar şehir merkezlerinde oturmuş olan orta sınıf ailelerdir. Katılımcılar, şehrin uzak ve varlıklı bölgelerine doğru çocukları için okula yakınlık ve daha iyi bir çevre arayışıyla taşınmışlardır. Ancak, katılımcıların mekânsal değişiklik ihtiyaçlarını gerekçelendirme biçimleri orta sınıf ailelerinin eğitim anlayışlarının okulun epey ötesinde olduğunu göstermektedir. En önemlisi kendi orta sınıf statülerini korumak ve çocukları için yukarı yönlü bir sosyal hareketlilik sağlamaktır ki bu da kendileri gibi insanlarla bir arada olmak ve 'diğerini' dışarda tutarak homojen bir sosyal çevre sağlamak anlamına gelmektedir. Düşme korkusu ve statü kaygısı ailelerin önceki yerleşim yerlerinden ayrılmalarında ve sembolik değeri olan mekanlar seçmelerinde etkili olmuştur. Ek olarak, katılımcıların mekânsal hareketlilik pratikleri, onların okul seçimi örüntülerini de gözler önünde sermiştir. Ailelerin okul seçimi de statü kaygısına ve kültürel ve sosyal sermaye yoluyla tam anlamıyla bir orta sınıf birey yetiştirme hırsına işaret etmektedir. Aileler okul seçimlerinde tüketici tarzını benimsemiş ve çocuklarının orta sınıf kimliklerini en iyi şekilde destekleyen okullarda karar kılmışlardır. Kısaca, araştırmanın sonuçları gösteriyor ki orta sınıf ailelerin eğitim stratejileri kurumsallaşmış eğitim kadar, sosyal çevre ve yaşamsal alanlardaki kurum dışı örtük eğitimi de kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted with 25 participants through semi-structured in-dept interviews to understand residential mobility practices of middle-class parents for educational purposes. The participants were middle-class parents who used to reside in the central city until their children came to the school age. They exercised residential mobility towards affluent suburbs seeking for the proximity to the school and a better environment. However, the participants' way of rationalizing their mobility showed that the middle-class parents' educational concerns were beyond schooling. One of the most important one is to protect their middle-class status and ensure upward social mobility for their children by providing them a homogeneous social environment which means that they want to be close to the 'people like them' while getting away from the 'others'. Fear of falling and status anxiety were influential in fleeing from their previous neighbourhoods and choosing spaces that have symbolic value. Additionally, the participants' residential mobility practices showed their school choice patterns. The participants' school choice also indicated status anxiety and the ambition of making up a truly middle-class child through cultural and social capital. The study demonstrated that the participants shopped for schools in consumer style and decided on the schools that support middle-class identities of their children in the best way. To sum up, the results of this study demonstrate that middle-class parents' educational strategies include noninstitutionalized hidden education both in residential areas and social environments as well as institutionalized education.