Acil uzaktan öğretimde öğrencilerin İngilizce dil becerileri ve özerklik gelişimine yönelik bir eylem araştırması
An action research on developing students' English language skills and autonomy in emergency remote teaching
- Tez No: 871706
- Danışmanlar: PROF. DR. MAKBULE BAŞBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
Korona virüs (Kovid-19) küresel salgını nedeniyle 2020 Mart ayı itibariyle Türkiye'de tüm öğretim kademelerinde acil uzaktan öğretime geçilmiştir. Uzaktan öğretime yapılan bu zorunlu ve hızlı geçiş, pek çok sorunu beraberinde getirmiştir. Öğretim programlarının uygulayıcısı olan öğretmenlerin uzaktan eğitime özgü sorunlarla baş başa kalmış olmaları ve uygulanan programların etkililiğinin nasıl sağlanacağı bu sorunlardan bazılarıdır. Bu noktada diğer öğretim kademelerinde olduğu gibi İngilizce hazırlık sınıfı öğretim programlarının uygulayıcısı olan öğretim elemanlarına da öğretimin etkililiğini artırmak için doğru karar alma ve uygulama açısından önemli sorumluluk yüklenmiştir. Bu nedenle bu eylem araştırmasında amaç; üniversitede acil uzaktan öğretim gören İngilizce hazırlık sınıfı öğrencilerinin etkileşim ve özerklik durumlarına bağlı sorunlarının giderilmesi için dil becerilerini ve özerklik algısını geliştirmeye dönük bir eylem planı geliştirmek ve bu planı uygulayıp değerlendirmektir. Araştırmanın amacı doğrultusunda problem cümlesi,“Acil uzaktan öğretim sürecinde geliştirilen ve uygulanan eylem planının, İngilizce hazırlık sınıfı öğrencilerine, ilgili öğretim programına ve paydaşlarına katkıları nelerdir?”olarak belirlenmiştir. Eylem planı kapsamında acil uzaktan öğretimde yabancı dil öğretiminin etkililiğini artırmak amacıyla İşlemsel Uzaklık Algısı kuramı temele alınmıştır. İngilizce hazırlık sınıfı Integrated Skills dersi öğretim programının acil uzaktan öğretimde etkili bir şekilde uygulanması amacıyla ders içi ve dışı öğrenme etkinliklerinin planlanmasını, bu etkinliklerde çeşitli web uygulamalarının kullanılmasını, öğrencilerin kendi öğrenme süreçlerini izlemelerinin sağlanmasını ve ders dışı öğrencilere rehberlik sunulmasını içeren bir eylem planı uygulanmıştır. Üç döngüden oluşan eylem planında eğitim durumlarına yapılan müdahaleler her döngü sonunda öğrenciler, uzman öğretim elemanları ve araştırmacı öğretim elemanından elde edilen veriler incelenerek değerlendirilmiş ve bir sonraki döngü için gerekli olan kararlar alınarak tekrar eyleme geçilmiştir. Öğrenci görüşmeleri, öğrenci anketi, uzman gözlemleri ve araştırmacı öğretim elemanı yansıtıcı günlüğünden elde edilen nitel veriler ile dil becerilerini ölçen sınavlar ve öğrenen özerkliği ölçeğinden elde edilen nicel veriler bir arada kullanılmıştır. Nitel veriler birincil verileri, nicel veriler ise ikincil verileri oluşturarak nitel verilerin desteklenmesinde kullanılmıştır. Uygulama sürecindeki tüm döngüler tamamlandıktan sonra öğrencilerle yarı yapılandırılmış formda odak grup görüşmesi yapılmış, öğrencilere uzaktan eğitim ortamı değerlendirme anketi verilmiş ve eylem planına başlamadan önce ön-test olarak verilen dinleme, yazma, konuşma sınavları, okuma başarı testi ve İngilizceye yönelik öğrenen özerklik algısı ölçeği son-test olarak verilmiştir. Ayrıca eylem planının tamamlanmasından yaklaşık 13 ay sonra öğrencilerle birebir görüşmeler yapılmış, İngilizceye yönelik öğrenen özerkliği ölçeği tekrar uygulanmıştır. Nicel verilerin analizi için dil becerilerini ölçmede kullanılan sınavlar iki İngilizce öğretim elemanı tarafından dereceli puanlama anahtarları ve cevap anahtarları kullanılarak puanlandırılmıştır. Çalışma grubu 30 öğrenciden az olduğu için ölçekten ve sınavlardan elde edilen ön-test ve son-test puanları Wilcoxon işaretli sıralar testiyle analiz edilmiştir. Toplanan tüm nitel veriler refleksif tematik analiz yaklaşımı ile analiz edilmiştir. Sonuç olarak, acil uzaktan öğretimde İngilizce hazırlık sınıfında işlemsel uzaklık algısı kuramı temelinde eylem planı ile yürütülen Integrated Skills dersi öğretim programı; kuramın diyalog, yapı ve öğrenen özerkliği öğeleri bağlamında değerlendirildiğinde öğrenci-öğrenci ve öğrenci-öğretim elemanı etkileşiminin ve öğrenen özerkliğinin desteklendiği, programda esnek yapı özelliğinin sağlanmaya çalışıldığı görülmüştür. Bu eylem planı sonucu öğrenciler dört temel dil becerisi ve öğrenen özerkliği özelliklerinin yanı sıra; dilbilgisi ve kelime bilgisinde de gelişim göstermişlerdir. Öğrenciler bu sayede akademik hayatlarında ve gündelik yaşamlarında fayda sağladıklarının farkındadırlar. Ancak öğrenciler aldıkları eğitimi genel olarak olumlu yönde değerlendirmelerine rağmen; Integrated Skills dersini yüz yüze almayı tercih etmektedir. Ayrıca öğrenci-öğrenci etkileşimini artıracak farklı yollar bulunması, öğretim programının içerik, eğitim durumları ve sınama durumları açısından geliştirilmesi, programın esnekliğinin artırılması ve bu program ekseninde İngilizce hazırlık sınıfı öğretim programının tekrar değerlendirilmesi gerektiği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to the global outbreak of the coronavirus (Covid-19), emergency remote teaching was started in all levels of education in Turkey as of March 2020. This compulsory and rapid transition to distance education has brought many problems. Some of these problems are that teachers, who are the implementers of curricula, are faced with problems specific to distance education and how to ensure the effectiveness of the implemented programmes. Therefore, the aim of this action research is to develop an action plan to improve the language skills and autonomy perception of English preparatory class students who receive emergency remote teaching at university in order to overcome the problems related to their interaction and autonomy status, and to implement and evaluate this plan. In line with the purpose of the study, the problem statement was determined as“What are the contributions of the action plan developed and implemented in the emergency remote teaching process to the English preparatory class students, the related curriculum and its stakeholders?”Within the scope of the action plan, Transactional Distance Perception theory was taken as a basis in order to increase the effectiveness of foreign language teaching in emergency remote teaching. In order to effectively implement the curriculum of the English Preparatory Class Integrated Skills course in emergency remote teaching, an action plan that includes planning in-class and out-of-class learning activities, using various web applications in these activities, enabling students to monitor their own learning processes and providing guidance to students outside the course was implemented. In the action plan consisting of three cycles, the interventions made in the learning experiences were evaluated at the end of each cycle by analysing the data obtained from the students, expert lecturers and the researcher lecturer, and the necessary decisions were taken for the next cycle and action was taken again. Qualitative data obtained from student interviews, student questionnaire, expert observations and researcher instructor reflective diary were used together with quantitative data obtained from exams measuring language skills and learner autonomy scale. Qualitative data constituted primary data and quantitative data constituted secondary data and were used to support qualitative data. After all the cycles in the implementation process were completed, a focus group interview was conducted with the students in a semi-structured form, the distance education environment evaluation questionnaire was given to the students, and the listening, writing, speaking exams, reading achievement test, and the learner autonomy perception scale for English, which were given as pre-tests before starting the action plan, were given as post-tests. In addition, approximately 13 months after the completion of the action plan, one-to-one interviews were conducted with the students and the learner autonomy scale for English was applied again. For the analysis of quantitative data, the exams used to measure language skills were scored by two English instructors using rubrics and answer keys. Since the study group was less than 30 students, the pre-test and post-test scores obtained from the scale and exams were analysed using Wilcoxon signed-rank test. All qualitative data collected were analysed using a reflexive thematic analysis approach. As a result, when the Integrated Skills course programme, which was carried out with an action plan on the basis of transactional distance perception theory in English preparatory class in emergency remote teaching, was evaluated in the context of dialogue, structure and learner autonomy elements of the theory, it was seen that student-student and student-instructor interaction and learner autonomy were supported and flexible structure feature was tried to be provided in the programme. As a result of this action plan, students improved in grammar and vocabulary as well as the four basic language skills and learner autonomy. The students are aware that they have benefited in their academic and daily lives. However, the students prefer to take the Integrated Skills course face-to-face. In addition, it is understood that there is a need to find different ways to increase student-student interaction, to improve the curriculum in terms of content, learning experiences and assessment/evaluation, to increase the flexibility of the programme and to re-evaluate the English preparatory class curriculum on the basis of this programme.