Travmatik beyin hasarı nedeniyle artmış kafa içi basıncının saptanmasında ultrason eşliğinde gerçekleştirilen optik sinir kılıfı çapı ölçümlerinin, beyin dokusunun tomografik değerlendirmesi ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 676958
  2. Yazar: AYŞENUR ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN BALCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, travmatik beyin hasarı (TBH) tanısı ile yoğun bakım ünitesine yatmış hastaların kranial tomografide gözlenen kafa içi kanama volümlerindeki değişimler ile ultrasonografik olarak ölçülen optik sinir kılıf çapı (OSKÇ) ölçümlerindeki değişimler arasında korelasyonunun olup olmadığını saptamaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Evliya Çelebi Eğitim Araştırma Hastanesi genel yoğun bakım ünitesinde yatmakta olan 18 yaş üzerinde TBH tanılı kafa içi basınç artışı beklenen 20 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Her hastaya yoğun bakım ünitesine yatışının 1. günü, 2. günü ve 3. günü olmak üzere 24 saat ara ile üç kez beyin tomografisi çekildi, yine üç gün 24 saat ara ile ultrasonografik OSKÇ ölçümleri yapıldı ve kaydedildi. Beyin tomografilerindeki kanama volümleri ölçüldü. Kanama volümleri ve OSKÇ'ları karşılaştırıldı ve korelasyon olup olmadığı değerlendirildi. BULGULAR: Ultrason eşliğinde OSKÇ ölçümlerindeki değişimler ile BT lerdeki kanama volümleri arasındaki ilişki incelendiğinde 3. günden 1. güne sol göz longitudinal ve horizontal aks ortalamalarındaki değişim ile 3. günden 1.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study is to determine whether there is a correlation between changes in intracranial bleeding volumes observed in cranial tomography and changes in optic nerve sheath diameter (ONSD) measurements measured ultrasonographically in patients hospitalized in the intensive care unit with the diagnosis of traumatic brain injury (TBI). MATERIALS AND METHODS: Twenty patients with a diagnosis of TBI and expected to increase in intracranial pressure over the age of 18 who were hospitalized in the general intensive care unit of Kütahya Health Sciences University Faculty of Medicine Evliya Çelebi Training and Research Hospital were included in the study. Computed brain tomography (BT) was performed three times with 24-hour intervals, on the 1st, 2nd and 3rd days of hospitalization in the intensive care unit, and ultrasonographic ONSD measurements were performed and recorded at 24-hour intervals for each patient. Bleeding volumes in BTs were measured. Bleeding volumes and ONSDs were compared and the correlation was evaluated. RESULTS: When the relationship between changes in ultrasound-guided ONSD measurements and bleeding volumes in BTs was examined, an inversely proportional and significant relationship was observed between the change in left eye longitudinal and horizontal axis averages from the 3rd day to the 1st day and the change in the bleeding volume from the 3rd day to the 1st day.