Yüksek demirli boksitlerin refrakter üretimde kullanılması
  1. Tez No: 67696
  2. Yazar: TANLA ABKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMALETTİN YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Japonya ve Amerika Birleşik Devletlerin de uygun agrega oranlı yüksek aluminalı çimentonun kullanımı toplam agrega refrakter tüketiminin yarısını aşmaktadır. Uygun Agrega oranlı yüksek aluminalı çimento problemsiz olarak depolanabilir. Dökülebilir refrakterlerde ki en önemli mineraller CA, C12A7, CA-, ve CA6 'dır. Çimeno tedarikçilerinin çoğu düşük çimento sistemlerini kullanarak dayananın ve diğer başka özelliklerinin iyileştirilmesi üzerine çalışmaktadırlar. Fondu çimentosu ilk kez Fransa 'da geliştirilmiştir. Bu malzeme Portlant Çimentosundan daha yüksek alumina içerir bu yüzden“YÜKSEK ALUMİNALI ÇİMENTO”olarak isimlendirilir. Kalsiyum aluminat refrakterler daha yüksek alumina içerdiğinden dolayı ötektik etki sıcaklığı arttırabilir. Yüksek aluminalı çimento su ile karıştırıldığı zaman hidratasyon oluşur, oluşum süresi 6-8 saattir ve mukavemet kazanır. Bu çalışmada, agrega olarak Güllük boksiti kullanılmış ve kalsiyum aluminat çimentosuyla homojen olarak karıştırılmıştır. Boksitlerin bazıları 750 °C, 1000° C, 1250 °C, 1350 °C 'de kalsine edilmiştir, bazıları ise kalsine edilmemiştir. Hem kalsine edilmiş hem de kalsine edilmemiş boksitler agrega olarak bu çalışmada kullanılmıştır. Bunu ispatlamak için sırasıyla ilk başta çimentodan Flint Clay alınmış sonra boksitle karıştırılmıştır. Kullanılmış olan su miktarı %12 İt/kg dır. 220 mm çapa sahip olan numuneler elde hazırlanmıştır. Numuneler 150° C 'de etüvde kurutulmuşlar ve 1250 ° C 'de pişirilmişlerdir. Dökülebilir refrakterlerin basma dayançları saptanmış ve birbirleri ile mukayese edilmiştir. Dökülebilir refrakterin termal genleşmesi de elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The usage of high alumina cement with a suitable aggregate has exceeded the half of the total aggregate refractory consumption in USA and Japan. High alumina cements with a suitable aggregate can be stored without problems. In castable refractories the most important minerals are CA, C12A7, CA2 and CA6. Most of the cement suppliers are working on developing cements for using with low- cement systems to strenghten and to improve the other properties. Ciment fondu was first developed in France. This metarial contains high alumina than Portlant cement so it is called as“HIGH ALUMINA CEMENT”. Because of calcium aluminate refractories contain higher alurnina, the temperature which effect the eutectic may increase. When high alumina cement mixed water, hydration occurs and its period is 6 to 8 hours and enhances its strenght. In this study, calcium aluminate cement with a Güllük bauxites as a aggregate were mixed homogenously. Some of the bauxites were calcinated respectively 750 " C, 1000 ° C, 1250 ° C, 1350 ° C and some of them were not calcinated. Both calcinated or non-calcinated bauxites were used in this study as a aggregate. In order to proof this firstly we obtained the flint clay from the cement and then we replaced it with bauxites. The amount of water is 12% It/kg. The specimens, which has 220 mm radius value were hand made. They were dried at 150 ° C in dry over and fired at 1250 ° C. The compressive strenghts of the castable refractories have been determined and compared with each other. The thermal expansion of castable refractory was obtained. Ill