Yirmi yaş dişlerin çekimi sonrası 2. molar dişlerdeki periodontal durumun incelenmesi
Investigation of the periodontal status of the 2nd molar teeth after extraction of third molar teeth
- Tez No: 676984
- Danışmanlar: PROF. DR. YASİN ÇİÇEK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULSAMET TANIK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, üçüncü molar dişlerin çekimini takiben komşu ikinci molar dişlerin periodontal dokular üzerindeki etkilerini uzun vadeli araştırmaktır. Materyal metod: Çalışmamıza, yaşları 18-49 arasında değişen, 43'ü kadın, 24'ü erkek toplam 67 hasta dahil edilmiştir. Maksillada 31 üçüncü molar diş, mandibula ise 36 üçüncü molar olmak üzere toplamda 67 diş incelenmiştir. Maksilla ve mandibuladaki üçüncü molar dişleri gömülü ve sürmüş olarak gruplandırılmıştır. Bu çalışmada, üçüncü molar dişlerin çekimini takiben; komşu ikinci molar dişlerin periodontal dokuları üzerindeki etkileri, 6. ay ve 12. ayda değerlendirilmiştir. İkinci molar dişin periodontal durumuyla ilişkili klinik parametrelerden sondalama cep derinliği (SCD), klinik ataşman kaybı (KAK), diş eti çekilmesi (DEÇ), gingival kanama indeksi (GKİ), gingival indeks (GI) ve plak indeksleri (PI) değerlendirildi. Normal dağılmayan ikili bağımsız değişkenlerin gruplar arası karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Bulgular: Maksilla ve mandibuladaki gömülü ve sürmüş üçüncü molar dişlerin çekiminden sonra komşu ikinci molar dişlerin grup içi karşılaştırmasında distobukkal, distolingual ve ortalama SCD değerlerinde anlamlı bir fark bulunmamıştır (p 0.05). Gruplar arası karşılaştırmasında ikinci moların DEÇ miktarında anlamlı bir değişiklik görülmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to investigate the long-term effects of adjacent second molars on periodontal tissues following the extraction procedure of the third molars. Material method: A total of 67 patients, 43 female and 24 male, aged between 18 and 49 were included in our study. A total of 67 teeth were examined, including 31 third molars in the maxilla and 36 third molars in the mandibula. The third molar teeth in the maxilla and mandibula were divided into two groups: impacted and erupted. In this study, the effects of adjacent second molars on the periodontal tissues following the extraction procedure of the third molars were evaluated in the 6th month and 12th month. Probing pocket depth (PPD), clinical attachment loss (CAL), gingival recession (GR), gingival bleeding index (GBI), gingival index (GI), and plaque index (PI) were evaluated among the clinical parameters associated with the periodontal status of the second molar tooth. The Mann Whitney U test was used to compare 2 independent groups that did not have a normal distribution. Results: After the extraction procedure of the impacted and erupted third molars in the maxilla and mandibula, no significant difference was found in the distobuccal, distolingual, and mean PPD values of the adjacent second molars within the groups (p 0.05, respectively). In the comparison between the groups, no significant change was observed in the GR value of the second molars (p>0.05).