Gömülü yirmi yaş diş cerrahisinde, mefenamik asit ve deksketoprofen'in postoperatif ağrı, ödem ve trismus üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of mefenamic acid and dexketoprofen on postoperative pain, edema and trismus in impacted wisdom dental surgery
- Tez No: 911237
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP KESKİN TUNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Gömülü yirmi yaş dişlerin cerrahi çekimi oral cerrahinin en yaygın uygulanan prosedürlerinden biridir. Bu prosedür sıklıkla komplikasyon olarak nitelendirilemeyecek belirgin postoperatif değişikliklere sebep olur. Birçok araştırmacı bu etkileri minimale indirmek için çeşitli çalışmalar yapmışlardır. Bazı çalışmalar postoperatif süreçteki ağrı ve şişliğin yoğunluğunun hastanın memnuniyetiyle doğru orantılı olduğunu göstermiştir. Literatürdeki çeşitli çalışmalar, farklı yönleri entegre ederek veya değiştirerek alt üçüncü molar dişlerinin çekiminden sonra postoperatif dönemi iyileştirmek için; preoperatif antibiyotik kullanımı, farklı flep tasarımları, yüksek veya düşük hızlı aletler kullanan osteotomiler, postoperatif dönemde buz kullanımı ve kortikosteroid kullanımı (hem sistemik hem de oral uygulama yoluyla) gibi farklı terapötik protokolleri kullanmıştır. Oral ve maksillofasiyal cerrahi prosedürlerden kaynaklanan postoperatif ağrı, hemen hemen tüm oral ve maksillofasiyal cerrahilerden sonra ortaya çıkan iyi bilinen bir olgudur. Halihazırda, uygulanan cerrahi işlemden bağımsız olarak optimal analjezi sağlayabilen çeşitli farmakolojik ve farmakolojik olmayan ağrı kesici yöntemler bulunmaktadır. Bir NSAİİ olan Mefenamik asit (MEF), çoğunlukla baş ağrısı, diş ağrısı, ameliyat sonrası ağrı ve doğum sonrası ağrı dahil olmak üzere hafif ila orta şiddette ağrının tedavisinde kullanılır. Kapsüller halinde ticari olarak temin edilebilir. Mefenamik asidin (MEF'in) farmakolojik özellikleri, tipik NSAİİ'lere benzer. Prostaglandin sentezini bloke eden siklo-oksijenazın 2 izoformunu inhibe eder.
Özet (Çeviri)
Surgical extraction of impacted wisdom teeth is one of the most commonly performed procedures in oral surgery. This procedure often causes significant postoperative changes that cannot be described as complications. Many researchers have done various studies to minimize these effects. Some studies have shown that the intensity of pain and swelling in the postoperative period is directly proportional to the satisfaction of the patient. Various studies in the literature, by integrating or changing different aspects, to improve the postoperative period after extraction of lower third molars; used different therapeutic protocols such as preoperative antibiotic use, different flap designs, osteotomies using high- or low-speed instruments, the use of ice in the postoperative period, and the use of corticosteroids (both by systemic and oral administration). Postoperative pain from oral and maxillofacial surgical procedures is a well-known phenomenon that occurs after almost all oral and maxillofacial surgical procedures. Currently, there are various pharmacological and non-pharmacological methods of pain relief that can provide optimal analgesia regardless of the surgical procedure performed. Mefenamic acid (MEF), an NSAID, is mostly used for the treatment of mild to moderate pain, including headache, toothache, post-operative pain, and postpartum pain. It is commercially available as capsules. The pharmacological properties of mefenamic acid (MEF) are similar to typical NSAIDs. It inhibits the 2 isoforms of cyclo-oxygenase, which blocks prostaglandin synthesis.