Erken evre endometrium kanserinde vajinal brakiterapinin etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the efficacy of vaginal brachytherapy in early stage endometrial cancer
  1. Tez No: 676988
  2. Yazar: DUYGU CEBECİK ÖZMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER SANCI, UZMAN ZELİHA GÜZELÖZ ÇAPAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: Erken evre endometrium kanserinde vajinal brakiterapinin etkinliğini araştırmak Materyal ve metot: Bu retrospektif çalışmaya 1998-2018 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi Jinekolojik Onkoloji Kliniği'nde endometrium kanseri tanısı ile opere edilen ve evre 1 ve Evre 2 hastalığı olan hastalar dahil edilmiştir. Olgulara ait risk sınıflaması hesaplanırken 2020 ESMO/ESGO/ESTRO kılavuzu kullanıldı. Çalışmamızda birinci sonlanım noktası vajinal, pelvik rekürrensler ya da uzak metastazlar olarak belirlenmiştir, ikincil sonlanım noktasında total sağkalımlar değerlendirilmiştir. Çalışma için tez olur onayı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Akademik Kurulu'ndan, etik kurul onayı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Etik Kurulu'ndan alındı. ( Karar no : 2020/12-44 Tarih : 12.10.2020).Analizlerin uygulanmasında IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) programından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effectiveness of vaginal brachytherapy in early stage endometrial cancer. Material and method: Patients with stage 1 and stage 2 disease who were operated with the diagnosis of endometrial cancer in Health Sciences University İzmir Tepecik Training and Research Hospital Gynecological Oncology Clinic between 1998-2018 were included in this retrospective study. The 2020 ESMO / ESGO / ESTRO guideline was used when calculating the risk classification of the cases. In our study, the first endpoint was determined as vaginal, pelvic recurrences or distant metastases, and total survival was evaluated at the secondary endpoint. The approval of the thesis was obtained from the Academic Board of Health Sciences University and ethics committee approval for the study was obtained from the Ethics Committee of Health Sciences University Tepecik Training and Research Hospital (Decision number: 2020 / 12-44 Date: 12.10.2020). IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) program was used in the application of the analyzes.