Çocuklarda aksesuar yol ablasyonlarında üç boyutlu haritalama yöntemi ile kriyoablasyon sonuçları:tek merkez deneyimi
- Tez No: 676993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKET BALLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
AMAÇ: Septal aksesuar yollu hastaların ablasyonu oldukça zordur ve komplikasyon oranı yüksektir. Biz bu çalışmamızda 3 boyutlu haritalama yöntemiyle septal aksesuar yolu olan hastalarda kriyoablasyon sonuçlarımızı paylaştık. MATERYAL METOD: 2014- 2021 yılları arasında Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Çocuk Kardiyoloji bölümünde septal aksesuar yol nedeniyle ablasyonu yapılmış olan 102 çocuk hasta çalışmaya alındı. Tüm hastalardan bilgilendirilmiş onam alındı. Kriyoablasyon işlemi 6 ya da 8mm kriyoablasyon kateteri kullanılarak 3 boyutlu haritalama yöntemi ile (EnSite Nav X TM system, Abbott, St. Paul, MN, USA) yapıldı. Kriyomapping işleminde taşikardi sonlanıyor ya da preeksitasyon kayboluyorsa kriyoablasyona geçildi. Kriyoablasyon ortalama 4 dakikalık seanslar halinde uygulandı. Gerek kriyomapping gerekse kriyoablasyon esnasında atrioventriküler ileti süresi takip edildi. BULGULAR: Ortalama yaş 11,3±5,4 ( 0,8-18) yıl idi. Ortalama ağırlık 35,6 ±14,3 ( 8-88) kg idi. 70 hastada manifest, 32 hastada ise gizli aksesuar yol vardı. Bunların 38'i anteroseptal, 23'ü midseptal, 41'i posteroseptal lokalizasyonlu olup, hastaların 3 tanesinde konjenital kalp anomalisi vardı. Üç hastada ilave aksesuar yol mevcuttu. Sağ anterior, middle kardiyak ven ve mitral lateral anulus'tan kaynaklanmaktaydı. Posteroseptal lokalizasyonlu hastaların 8 tanesinde 8mm uçlu kriyoablasyon kateteri, diğer hastalarımızın tamamında 6mm uçlu kriyoablasyon kateteri kullandık. Başarılı olunan hastalarda preeksitasyon ya da taşikardi atağının sonlanma süresi yani zaman/etki süresi: 8,9 ±7,3 saniye idi. Anteroseptal lokasyonlu manifest preeksitasyonlu bir hastada ilk işlemde başarı sağlanamadı. İşlemin ertesi günü 1'i manifest ve 1'i gizli akesuar yol olmak üzere 2 hastamızda nüks izlendi. Tüm hastalarda yapılan ikinci işlemler başarılı olup nüks izlenmedi. İşlem esnasında 5 hastada nodal ritm, 4 hastada inkomplet sağ dal bloğu, 4 hastada PR mesafesinde uzama, 2 hastada Mobitz tip1 blok gelişti. Bu EKG değişikliklerinden sağ dal bloğu olan 2 hasta hariç diğerleri ertesi gün normale dönmüştü. Sağ dal bloğu olan hastaların EKG'si birinci ay kontrolünde normale döndü. SONUÇ: Kardiyak ileti sistemine yakın lokasyonlarda radyofrekans ablasyon oldukça risklidir. Özellikle üç boyutlu haritalama yöntemiyle birlikte kullanıldığında kriyoablasyon perinodal bölge ve septal aksesuar yollarda başarı oranı yüksek ve güvenli bir yöntemdir. ANAHTAR KELİMELER: Aksesuar Yol, Kriyoablasyon, Elektroanatomik Haritalama
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Ablation of patients with septal accessory pathway is very difficult and complication rate is high. In this study, we shared our cryoablation results in patients with septal accessory pathway using 3D mapping method. MATERIAL METHOD: 2014- 2021 Dr. Siyami Ersek Thoracic and Cardiovascular Surgery Pediatric Cardiology Department 102 pediatric patients who underwent ablation due to septal accessory pathway were included in the study. Informed consent was obtained from all patients. Cryoablation was performed with a 6 or 8mm cryoablation catheter with 3D mapping (EnSite Nav X TM system, Abbott, St. Paul, MN, USA). Cryoablation was started in patients whose tachycardia ended or pre-excitation disappeared during cryomapping. Cryoablation was applied for an average of 4 minutes in each application. The degree of preexcitation and atrioventricular conduction time were monitored during both cryomapping and cryoablation. RESULTS: The mean age was 11,3±5,4 (0,8-18) years. The mean weight was 35.6 ±14.3 (8-88)kg. 70 patients had manifest and 32 patients had occult accessory pathway. 38 of them were anteroseptal, 23 midseptal, 41 posteroseptal. Three of the patients had congenital heart anomaly. Three patients had an additional accessory pathway, which originated from the right anterior, middle cardiac vein, and mitral lateral annulus. We used an 8mm-tipped cryoablation catheter in 8 of the patients with posteroseptal localization, and a 6mm-tipped cryoablation catheter in all of our other patients. The successful ablation effect time was 8,9 ± 7,3 seconds. In a patient with manifest pre-excitation with anteroseptal location, the first procedure was not successful. Recurrence was observed in 2 of our patients (1 manifest and 1 concelaed accessory pathway) the day after the procedure. The second procedures were successful in relapsed all accessory pathways and then no recurrence was observed. During the procedure, nodal rhythm developed in 5 patients, incomplete right bundle branch block in 4 patients, prolongation in PR in 4 patients, and Mobitz block in 2 patients. Of these ECG changes, it returned to normal the next day, except for 2 patients with right bundle branch block. Electrocardiogram of the patients with right bundle branch block returned to normal at the first month. CONCLUSION: Radiofrequency ablation is very risky in locations close to the cardiac conduction system. Especially when used together with three-dimensional mapping method, cryoablation is a safe method with a high success rate in the perinodal region and septal accessory pathways. KEYWORDS: Accessory Pathway, Cryoablation, Electroanatomic mapping.