Covid-19 pandemisinde sağlık çalışanlarının psikolojik dayanıklılık düzeylerinin tükenmişliklerine etkisi
The effect of the psychological stability levels of healthcare professionals on their burnout in the Covid-19 pandemic
  1. Tez No: 772269
  2. Yazar: MUSTAFA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF DİKMETAŞ YARDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Amaç: Bu çalışma“Covid-19”pandemisinde sağlık çalışanlarının psikolojik dayanıklılık düzeylerinin tükenmişliklerine etkisini ölçmek amacı ile yürütülmüştür. Materyal ve Metot: İlişki arayan tanımlayıcı araştırma ilkesine uygun olarak planlanmış bu araştırma“Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde”görev yapmakta olan“hekimler, hemşire, sağlık teknisyeni/teknikeri, tıbbi sekreterler”ooplam 331 kişi ile Nisan ve Haziran 2022 tarihleri arasında yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak; ''Tanıtım formu'', ''Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği'' ve“Maslach Tükenmişlik Ölçeği”kullanılmışır. Bulgular: Araştırmaya katılanların % 57,4'ü kadın %42,6'sı erkektir. Araştırmaya katılan bireylerin yaş dağılımına bakıldığında sayı ve oran olarak 36-46 yaş grubu % 47,4 ile en fazladır. Bunu % 43,5 oranıyla 21-35 yaş grubu ve % 9,1 oranla 47-58 yaş grupları takip etmektedir. Çalışmada Covid-19 pandemisinde sağlık çalışanlarının psikolojik dayanıklılık düzeylerinin cinsiyet, çalışma süreleri, yaptığı işi sevme, kendini mesleki olarak tükenmiş hissetme ve hasta bakma durumlarına göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Aynı şekilde Covid-19 pandemisinde sağlık çalışanlarının tükenmişlik düzeylerinin yaş, medeni durum, görev, çalışma süreleri, hasta bakma durumları, çalıştığı kurumu sevme durumu, çalıştığı işi sevme durumu, mesleki yeterlilik ve mesleki tükenmişlik durumlarına göre anlamlı bir farklılık olduğu bulunmuştur. Analizler neticesinde psikolojik dayanıklılık ile tükenmişlik arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde ilişki olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Tüm bulgular incelendiğinde sonuç olarak Covid-19 pandemisinin sağlık çalışanlarının psikolojik dayanıklılık düzeylerinin tükenmişlik üzerindeki etkisinde, Covid-19 pandemisinin sağlık çalışanlarının yaşamlarını bazı durumlarda etkilemezken, bazı durumlarda ise olumsuz yönde etkilediği gözlemlenmektedir. Bu durum çeşitli faktörlere göre değişkenlik göstermiş olup, ayrıntılı olarak belirtilmiştir. Bununla beraber Covid-19 pandemisinin sağlık çalışanları üzerine belirsizlik duygusuna yol açtığı ve kaygı düzeylerinin de yükseldiği ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out to measure the effect of the psychological resilience levels of health workers on their burnout during the“Covid-19”pandemic. Material and Method: This research, which was planned in accordance with the descriptive research principle looking for a relationship, was conducted in April and June 2022 with a total of 331 people“physicians, nurses, health technicians/technicians, medical secretaries”working at“Samsun Ondokuz Mayıs University Health Application and Research Center”. made between As a data collection tool;“Description form”,“Psychological Resilience Scale”and“Maslach Burnout Scale”were used. Results: 57.4% of the participants were female and 42.6% were male. Considering the age distribution of the individuals participating in the research, the 36-46 age group is the highest in number and ratio with 47.4%. This is followed by the 21-35 age group with 43.5% and the 47-58 age group with 9.1%. In the study, it was determined that the psychological resilience levels of healthcare workers in the Covid-19 pandemic differed significantly according to gender, working hours, liking their job, feeling professionally exhausted and caring for patients. Likewise, in the Covid-19 pandemic, it has been observed that there is a significant difference in the burnout levels of healthcare workers according to age, marital status, duty, working hours, patient care, loving the institution they work, loving their job, professional competence and professional burnout. As a result of the analyzes, it has been determined that there is a statistically significant relationship between psychological resilience and burnout. Conclusion: As a result, when all the findings are considered, it is observed that the Covid-19 pandemic affects the psychological resilience levels of healthcare professionals on burnout. This situation has changed according to various factors and is stated in detail. However, it is claimed that the Covid-19 pandemic has caused a sense of uncertainty on healthcare workers and their anxiety levels have increased.