Kumluca domates seralarında mikorizal fungus popülasyonları ve dikim sonrası fide kurumaları ile ilişkileri
The relationship between mycorrhizal fungi populations and replant seedling rot of tomato greenhouses of Kumluca
- Tez No: 677009
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÖZGÖNEN ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasında, Kumluca'nın Temel Eğitim, Merkez, Sarıcasu, Sahil, Beykonak mevkilerinde domates üretimi yapılan seralardan alınan toplam 25 adet toprak örneğinde mikorizal fungus spor sayıları, kök kolonizasyonu, glomalin miktarı, fide kuruma oranları, fungal hastalık etmenleri ve bunlar arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, toprak örneklerinden ıslak eleme yöntemi ile mikorizal fungus spor sayıları, kök temizleme ve boyama işlemleri ile kolonizasyon oranları ve spektrofometrik yöntemle glomalin miktarları belirlenmiştir. Dikimden sonra seralardan alınan hastalıklı fidelerden rutin mikolojik yöntemlere göre izolasyonlar yapılmış ve fungal etmenler teşhis edilmiştir. Toprak örneklerinden yapılan analizler sonucunda topraktaki spor yoğunluğu, kök kolonizasyon oranları, glomalin miktarı seralar arasında farklılıklar göstermiştir. Sözkonusu parametreler Kumluca Temel Eğitim ve Beykonak mevkilerindeki bazı seralarda yüksek bulunmuştur. Fide kuruma oranları seralar arasında değişmekle birlikte Beykonak ve Sarıcasu dışında diğer mevkilerde birer serada en yüksek kuruma oranları gözlemlenmiştir. Fide kurumalarına neden olan Fusarium türlerinden F. equiseti, F. oxysporum, F. poae, F. proliferatum, F. solani ve F. volatile izole edilmiştir. Fide kurumalarına neden olan diğer etmenler arasında Rhizoctonia solani, Macrophomina phaseolina ve Alternaria türleri yeralmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, determinations of the number of mycorrhizal fungus spores, root colonization, glomaline amount, seedling drying rates, fungal disease agents and the relations between them in a total of 25 soil samples taken from the greenhouses in Yemel Eğitim, Merkez, Sarıcasu, Sahil, Beykonak regions in Kumluca were aimed. In the study, the numbers of mycorrhizal fungus spores from the soil samples by wet sieving method, colonization rates by root cleaning and dyeing processes, and the amount of glomalin by spectrophometric method were determined. After planting, isolations were made from the diseased seedlings taken from the greenhouses according to routine mycological methods and fungal agents were identified. As a result of the analysis of soil samples, spore density, root colonization rates, and glomaline amount in the soil differed between greenhouses. These parameters were found to be high in some greenhouses in Kumluca Temel Eğitim and Beykonak areas. Although the rate of drying of seedlings varies between greenhouses, the highest drying rates in other locations except Beykonak and Sarıcasu were observed in one greenhouse. Among the reasons for drying after planting seedlings, Fusarium spp. including F. equiseti, F. oxysporum, F. poae, F. proliferatum, F. solani and F. volatile were isolated. Rhizoctonia solani, Macrophomina phaseolina, and Alternaria spp. were other factors causig seedling rot.