25-30 yaş arası genç yetişkinlerde aile yılmazlık düzeyinin travmayla başa çıkma algısı ve sosyal-duygusal yalnızlıkla ilişkisi
The relationship of family resilience level with perception of coping with trauma and social-emotional loneliness in young adults between the ages of 25-30
- Tez No: 677008
- Danışmanlar: PROF. DR. KAYIHAN OĞUZ KARAMUSTAFALIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada genç yetişkinlerde (25-30 yaş arası) travmayla başa çıkma, sosyal-duygusal yalnızlık ve aile yılmazlığı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada aile yılmazlığı, sosyal ve duygusal yalnızlık ve travma ile başa çıkabilme değişkenleri arasındaki ilişki inceleneceğinden, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelinden yararlanılmıştır. Araştırmada, gruplar arası karşılaştırmaları için T testi ve varyans analizi ve değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesinde korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanılmıştır. Çalışmaya toplam 359 kişi katılmıştır. Katılımcıların %78,8'i kadın %21,2'si erkektir. Yapılan analizler aile yılmazlık alt boyutları olan mücadelecilik ve öz yetkinlik ile sosyal yalnızlık arasında pozitif yönlü ilişki olduğu tespit edilmiştir. Mücadelecilik ve yaşama bağlılık ile travma odağı arasında pozitif yönlü bir ilişki söz konusu olup öz yetkinlikle pozitif yönlü ilişki söz konusudur. Araştırmada sonuç olarak suçun ortaya çıkmasında veya engellenmesinde aileden gelen yılmazlık özelliklerinin bireyin kendi bünyesinde suça yönelimine karşı mücadele gücü vereceği gibi travmatik olayların da bireyin bilişsel etkinliklerini şekillendirerek suça yönelmesine sebebiyet verebileceği tespit edimiştir. Travmayla başa çıkma düzeyinin yani gelecek odağının yüksek olması, aynı zamanda bireyin çözüm odaklı hareket ederek suça yönelmesinin de engelleyicisi olabilecektir. Sosyal yalnızlık bir çöküşe sürükleyebileceği gibi duygusal yalnızlık da negatif duygulanımları tetikleyebilecektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the relationship between coping with trauma, social-emotional loneliness, and family resilience in young adults (25-30 years old). Since the study will examine the relationship between family fearlessness, social and emotional loneliness, and trauma coping variables, quantitative research methods have been used in the relational screening model. In the study, correlation analysis and regression analysis were employed in the study of the relationship between T-test and variance analysis and variables for intergroup comparisons. A total of 359 people participated in the study. Of the participants, 78% were women, while 21.2% were men. The analysis found that there was a positive relationship between struggle and struggle and self-worth and social loneliness, which are the sub-dimensions of family fearlessness. There is a positive relationship between struggle and commitment to life and the focus of trauma, and there is a positive relationship between self-competence. As a result of this research, it has been determined that the resilience of the family in the emergence or prevention of crime will give the individual the power to fight against the tendency of criminal activity within his / her own body, and traumatic events can cause the individual to turn to crime by shaping the cognitive activities. On the other hand, the high level of coping with trauma, that is, a high future focus may also prevent the individual from turning toward crime by acting with a solution-oriented approach. Just as social loneliness can lead to a breakdown, emotional loneliness can also trigger a negative response.