Minkowski uzay zamanda 3. mertebeden involüt eğrileri
3. order involute curves in Minkowski space time
  1. Tez No: 677033
  2. Yazar: NURAN AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tezde; 𝔼41 Minkowski uzayında Cartan veya Frenet çatısı {𝑇,𝑁, 𝐵1,𝐵2} olan 𝛼 null Cartan veya null olmayan eğrisi için daha önce yapılan çalışmalardan bahsedilmiştir. Bununla birlikte 𝔼41 Minkowski uzayında verilen bir 𝛼 eğrisinin 3.mertebeden involüt eğrisi incelenmiştir. 𝛼 eğrisinin karakterine (timelike, spacelike veya null) bağlı olarak değişen eğrilik fonksiyonları durumları için farklı 3.mertebeden involüt eğrisi denklemleri ve ortaya çıkan sonuçlar verilmiştir
Özet (Çeviri)
In this thesis; previous work has been mentioned for 𝛼 null Cartan or non-null curve with Cartan or Frenet frame {𝑇,𝑁, 𝐵1,𝐵2} in Minkowski space 𝔼41. In addition, the 3rd order involute urve of a given curve 𝛼 has been examined in Minkowski space 𝔼41. The results of different 3rd order involute curve equations are given for the cases of curvature functions varying depending on the character of the curve 𝛼 (timelike, spacelike or null)