Bazı gerbera (Gerbera sp.) çeşitlerinde naftalen asetik asit ve benzil adenin uygulamalarının çiçek kalitesi üzerine etkileri
The effects of naphthalene acetic acid and banzy adenine treatments on flower qualities in some gerbera (Gerbera sp.) varieties
- Tez No: 677034
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜBRA YAZİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Gerbera ülkemizde kesme çiçek olarak kullanılan önemli bir bitkidir. Kesme çiçek sektörüne ekonomik anlamda önemli katkılarda bulunan bu bitki Tokat/Erbaa ilçesinde de yetiştirilmekte ve sektörde hızla yerini almaya başlamıştır. Bu tez çalışması 2020 yılında Tokat/Erbaa'da üreticiye ait serada gerçekleştirilmiştir. İki farklı çeşite (Ulaş ve Transvaal), dört BA (0, 200, 400 ve 600 ppm) ve dört NAA (0, 100, 200, 300 ppm) dozları uygulanmıştır. Büyüme düzenleyiciler bitkilere yapraktan püskürtme yöntemiyle uygulanmıştır. Bu uygulamaların çiçek sapı uzunluğu, çiçek çapı, çiçek sap kalınlığı, çiçek taze ağırlığı, verim ve vazo ömrü üzerine etkisi incelenmiştir. Uygulamalar ilk olarak fide dikiminden 1 ay sonra daha sonra 15 gün arayla 3 kere toplam 4 kere yapılmıştır. Denemenin sonucuna göre vazo ömrü hasat zamanı, çeşit ve uygulamalara bağlı olarak 7.5 ile 12.9 gün arasında değişimiş ancak çeşit ve uygulamadan kaynaklanan belirgin bir farklılık görülmemiştir. En yüksek toplam verim Ulaş çeşidinden bitki başına 33.3 adet çiçek ile 400 BA, Transvaal çeşidinde ise 41.4 adet ile 200 BA uygulamasından elde edilmiştir. Ortalama sap uzunluğu Ulaş çeşidinde 49.8 ile 59.9 cm, Transvaal çeşidinde ise 61.1 ile 66.2 cm arasında değişmiştir. Büyüme düzenleyiciler Transvaalçeşidinin sap uzunluğunda önemli bir değişime neden olmazken, Ulaş çeşidinde bazı dozlar arasında önemli farklılıkların oluşturduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Gerbera is an important plant used as a cut flower in our country. This plant, which has made an important economic contribution to the cut flower sector, is also grown in Tokat/Erbaa district and has started to take its place in the sector rapidly. This study was carried out in a grower's greenhouse in Tokat/Erbaa in 2019. Four BA (0, 200, 400 and 600 ppm) and four NAA doses (0, 100, 200 and 300 ppm) were applied to two different cultivars. Plant growth regulators were applied to the plants by foliar spraying method. The effects of these applications on flower stem length, flower diameter, flower stem thickness, flower age weight, yield and vase life were investigated. The applications were first applied 1 month after the seedling planting and then 3 times at 15 days intervals for a total of 4 times. As the results of the experiment, the vase life varied between 7.5 and 12.9 days depending on the harvest time, variety and plant growth regulators, but no significant difference was observed due to the variety and plant growth regulators. The highest total yield was obtained from 400 BA treatment with 33.3 flowers in Ulaş, and from 200 BA in Transvaal variety with 41.4 flower. Mean stem length varied between 49.8 and 59.9 cm in Ulaş variety and between 61.1 and 66.2 cm in Transvaal variety. While growth regulators did not cause a significant change in stem length of Transvaal cultivar, it was determined that there were significant differences between some doses in Ulaş cultivar.