Türkiye'de sosyal demokrat partilerin günümüzdeki yerel yönetim anlayışlarının 1973-1980 toplumcu belediyecilik deneyimi bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of the understanding of present local government of the social democrat parties in Turkey within the frame of 1973-1980 municipal socialism practices
  1. Tez No: 677040
  2. Yazar: FURKAN KAYNAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GÖRKEM DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yerel Yönetimler, Kent ve Çevre Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Çalışmanın amacı, Türkiye'deki sosyal demokrat partilerin yerel yönetim anlayışlarının sahip olduğu temel ilkeleri ortaya koymak ve zaman içinde yaşadığı değişimlere vurgu yapmaktır. Temel ilkelerin tespiti ve değişimin vurgulanması noktasında alınan referans dönem, CHP'nin 1973-1980 yılları arasında İstanbul, Ankara, İzmir ve İzmit'i yönettiği ve“toplumcu belediyecilik”olarak adlandırılan yılları kapsamaktadır. Bu çalışmada, ilk olarak, toplumcu belediyecilik deneyimine giden yolda ülkenin yerel yönetim geçmişi analiz edilmiştir. Sonrasında, toplumcu belediyeciliğin ne olduğu teorik ve tarihsel bilgiler ışığında açıklanmıştır. Ardından, 1980 Darbesi sonrası sosyal demokrat yerel yönetim anlayışında yaşanan değişim, SHP'nin 1989-1994 yılları arasında İstanbul, Ankara ve İzmir'i yönettiği dönem incelenerek açıklanmıştır. Son olarak, yerelde sosyal demokratların bugününü anlamak ve geleceği hakkında yorum yapabilmek adına, İstanbul'da 2019 yerel seçimlerini kazanan CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu'yla bir görüşme yapılmıştır. Ek olarak, CHP'nin Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin ile de bir görüşme gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to demonstrate the basic principles of social democratic parties in Turkey that are owned by local management approach and emphasis to the changes experienced over time. The reference period, taken at the point of determining the basic principles and emphasizing change, covers the years called“municipal socialism”, when the CHP (Republican People's Party) ruled Istanbul, Ankara, Izmir and Izmit between 1973-1980. In this study, firstly, the local government history of the country on the way to municipal socialism experience is analyzed. Then, the concept of municipal socialism is explained in the light of theoretical and historical information. Subsequently, the change in the social democratic local government understanding after the 1980 coup, the period when the SHP (Social Democratic Populist Party) ruled Istanbul, Ankara and Izmir between 1989-1994 is examined and explained. Finally, in order to understand the present of the social democrats and interpret the future of social democrats locally, a meeting was held with Ekrem Imamoglu, the candidate of the CHP who won the 2019 local elections in Istanbul. In addition, a meeting was held with the CHP's Sisli Mayor Muammer Keskin.