Okul öncesi 'El Ele I,II,III Eğitim Seti' kitapları içerisindeki fen kavramlarının incelenmesi
Examination of science concepts in preschool 'El Ele I,II,III Eğitim Seti' books
- Tez No: 677041
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada okul öncesi eğitiminde kullanılan“El Ele Okul Öncesi Eğitime I-I-III”eğitim seti kitapları içerisindeki fen kavramlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma sürecinde nitel araştırma yaklaşımlarından olan doküman inceleme yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen kitap inceleme şablonu ve okul öncesi eğitim programında yer alan Kavramlara yer verme durum çizelgesi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular betimsel ve içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırma sonuçları frekans ve yüzde kullanılarak tablolar şeklinde sunulmuştur. Araştırma sonucunda yaşam, dünya ve uzay ve fiziksel bilimlere yönelik kavramlar ve alt kavramlar belirlenmiştir. Fen bilimleri kavramlarının kullanım alanlarına göre incelemesi yapıldığında en yoğun olarak kavram öğretiminde kullanıldığı en az olarak ise dikkat çalışması ve örüntü çalışmasında kullanıldığı belirlenmiştir. Fen bilimleri kavramlarına eğitim setlerinin tamamında geniş bir şekilde yer verildiği görülmektedir. Bilimsel süreç becerilerine yer verilme durumları dikkate alındığında tüm süreç becerilerine yer verildiği belirlenmiştir. Gelişim alanlarına yönelik araştırma sonuçları incelendiğinde sosyal-duygusal ve öz bakım becerilerine yeterince yer verilmediği görülmektedir. Kavram öğretiminde kullanılan yöntem ve tekniklere yönelik sonuçlar incelendiğinde genel olarak anlatım ve problem çözme yöntemlerine yer verildiği belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarının okul öncesi eğitimi alanına katkı sağlayacağı ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the science concepts in the“El Ele Okul Öncesi Eğitime I-II-III Eğitim Seti”books used in preschool education. In the research process, the document review method, which is one of the qualitative research approaches, was used. As the data collection tool, the book review template developed by the researcher and the Inclusion of Concepts situation chart in the preschool education program was used. The findings obtained as a result of the research were subjected to descriptive and content analysis. Research results are presented in tables through frequency and percentage. As a result of the research, concepts, and sub-concepts related to life, earth and space, and physical sciences were determined. When the science concepts were examined according to their usage areas, it was determined that they were used mostly in concept teaching and least in attention and pattern studies. It is seen that science concepts are widely included in all training sets. Considering the situations in which scientific process skills are included, it has been determined that all process skills are included. When the research results on developmental areas are examined, it is seen that social-emotional and self-care skills are not sufficiently included. When the results of the methods and techniques used in concept teaching were examined, it was determined that the methods of expression and problem solving were generally included. It can be stated that the results of the research will contribute to the field of pre-school education.