Silindirik geometriye sahip saçılma problemlerinde integral gösterilim yoluyla kesin sayısal çözüm yaklaşımı
- Tez No: 67705
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER ŞENGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
VI ÖZET Bu tezde, bir akım halkası tarafından aydınlatılan mükemmel elektriksel iletken bir silindirden saçılma problemi ele alınmış ve alan ifadelerinin integral gösterilimleri yoluyla bir sayısal kesin çözüm yaklaşımı ortaya konulmuştur.. - Mükemmel iletken silindirin alt ve üst tabanlarına paralel ve bu tabanlardan eşit uzaklıkta bulunan düzlemde çapı silindirin çapından daha büyük olan bir akım halkası yerleştirilmiş ve sistem bu kaynakla uyarılmıştır.Bu haliyle yapılan çalışma; hem sonlu dairesel silindirik geometriden saçılma hem de eşmerkezli silindirik yansıtıcı bulunduran bir halka antenin karakteristiklerinin belirlenmesi olarak ortaya konulabilir. Sadece halka kaynak bulunması hali ile halka kaynak karşısında saçıcının yer alması hali ayrı ayrı çözülmüştür. Böylelikle gelen alan ve saçılan alan bilgilerinin ayrıştırılması olanağı sağlanmıştır. Problem, saçılma özelliklerine göre belirlenen ayrı ayrı bölgeler halinde incelenmiş ve bu bölgelerin herbiri için alan ifadeleri yazılmıştır. Bu alan ifadelerinde yer alan bilinmeyen katsayıların hesaplanması için Fourier ve Hankel dönüşümleri kullanılmış ve bazı adi diferansiyel denklemlerin de yardımıyla sonuçta çözülmesi gereken bir cebirsel denklem sistemi elde edilmiştir, önce bu denklem sisteminin sayısal çözümü yapılarak integral gösterilimlerde yer alan katsayılar belirlenmiştir; sonra da katsayılara ilişkin bu sayısal sonuçlar yardımıyla yakın ve uzak alan ifadelerine ilişkin integraller sayısal olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
vu ABSTRACT A scattering problem which consists of a perfectly electrical conducting circular cylinder and a current loop that illuminates the cylinder is considered and an exact numerical solution approach is presented by means of integral representations of the field expressions. The cylinder is excited by a current loop with a bigger radius than the cylinder. In this manner, this work can be treated as solution of a scattering problem from a finite circular cylinder or examination of radiation characteristics of a loop antenna with a cylindrical reflector. Two problems, one consisting only a current loop and the other consisting the cylindrical reflector concentric with the loop are solved seperately. So it is possible to distinguish incident and scattered field. The problem is divided into several characteristic regions and integral representations for these regions are obtained. Those field expressions include some unknown coefficients. To determine those coefficients Fourier and Hankel Transforms are used and by means of some ordinary differential equations eventually a linear algebraic equations system is obtained. At first, this equations system is solved numerically so the unknown coefficients that take place in the integral representations are found, and then by using these numerical results integrals which give near field and far field are calculated numerically.