Para polı̇tı̇kası ve eşı̇tsı̇zlı̇k: Türkı̇ye ı̇çı̇n ı̇lı̇şkı̇lerı̇n araştırılması
Monetary policy and inequality: Investigation of relationships for Turkey
- Tez No: 677059
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez, gelir eşitsizliği göstergelerini kullanarak para politikası şoklarının gelir eşitsizliği üzerindeki etkisini Türkiye için incelemektedir.Çalışmanın ana amacı Türkiye'de para politikası şoklarının gelir eşitsizliği üzerinde etkili olup olmadığını araştırmak ve etkiliyse bu etkinin finansal kanallar vasıtasıyla mı reel kanallar vasıtasıyla mı gerçekleştiğini yakalamaktır. Para politikasıyla gelir eşitsizliği arasındaki ilişkinin ampirik olarak test edilmesi için Uhlig(2005) takip edilerek işaret kısıtlamalı yapısal vektör otoregresyon(SVAR) modeli ve vektör otoregresyon(VAR) modelleri kullanılmıştır. Şokların gelir eşitsizliği üzerindeki etkisini incelemek için IRF'lerden faydalanılmıştır. Gelir eşitsizliği değişkeni olarak gini katsayısı ve 90/10 oranları alternatifli olarak kullanılmıştır. Bulgularımıza göre, daraltıcı para politikası şokları kısa dönemde gelir eşitsizliğini artırmaktadır ancak gelir eşitsizliği orta dönemde döngüsel bir tepki vermektedir. Daraltıcı bir şokun ardından gelir eşitsizliği kısa dönemde artmakta orta dönemde bir miktar azalmaktadır.İkinci olarak para politikasının gelir eşitsizliğini etkilemesinde reel kanallar finansal kanallardan daha baskın çalışmaktadır. Üçüncü olarak, para politikası eylemlerinden orta gelirli sınıf, yüksek gelirli sınıfa göre daha çok etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
This paper, examines the relationship between income inequality and monetary policy shocks by using income inequality indicators in Turkey. The main purpose of the study is to investigate whether the monetary shocks has an effect on income inequality, and if effect's present, to find out whether this effect occurs through financial channels or real channels. In order to empirically test the relationship between monetary policy and income inequality, following Uhlig (2005), structural vector autoregression model (SVAR) and vector autoregression model (VAR), were used. In order to investigate the effects of shocks on income inequality IRF's were used. The gini coefficient and 90/10 ratios were used alternatively as income inequality variables. According to our findings, contractionary monetary policy shocks increase income inequality in short run, but income inequality gives a cyclical response in medium run. After a contractionary shock, income inequality firstly increases, but after a while it decreases. Secondly, real channels work more dominantly than financial channels in terms of the effect of monetary policy has on income inequality. Thirdly, the middle class is more affected by monetary policy actions than the high-income class