Para politikasının gelir eşitsizliği üzerindeki etkisi: Türkiye örneği
The impact of monetary policy on income inequality: The case of Turkey
- Tez No: 821082
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAGEHAN KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Günümüz ekonomilerinde her ülkenin en önemli amaçlarından birisi, yaratılan gelirin adaletli bir şekilde dağılımını sağlamaktır. Yaratılan gelirin adil bir şekilde dağılmaması sonucunda ortaya çıkan gelir eşitsizliği, yalnızca ekonomik bir problem olmayıp sosyal sorunları da beraberinde getirdiği için her ülkenin çözmek durumunda olduğu en önemli sorunların başında gelmektedir. Gelir eşitsizliği sorunu 2008 Krizine kadar genellikle maliye politikalarıyla ilişkilendirilmiş ancak Krizin ardından para politikası uygulamalarının da gelir eşitsizliği üzerinde etkili olup olmadığı literatürde tartışılmaya başlanmıştır. Para politikası uygulamalarının gelir eşitsizliği üzerindeki etkisinin araştırılması ve araştırma sonucunda, etkinin varlığına ilişkin elde edilecek bulgular, gelir eşitsizliğinin azaltılmasına yönelik politika önlemlerinin belirlenmesi açısından büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada, 1988-2021 döneminde Türkiye'de para politikası şoklarının gelir eşitsizliği üzerindeki etkisi Blanchard ve Quah (1989) tarafından öne sürülen uzun dönem kısıtlamalı yapısal vektör otoregresyon (SVAR) yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgular, daraltıcı para politikası şoklarının gelir eşitsizliğini azalttığını göstermekte ve para politikası ile gelir eşitsizliği arasındaki ilişkinin enflasyon oranı ve hisse senedi fiyatları ile bağlantılı olduğuna ilişkin kanıtlar içermektedir.
Özet (Çeviri)
In today's economies, one of the most important objectives of every country is to ensure a fair distribution of the income generated. Income inequality, which arises as a result of the inequitable distribution of income, is not only an economic problem but also a social problem and is one of the most important problems that every country has to solve. Until the 2008 Crisis, the problem of income inequality was generally associated with fiscal policies, but after the Crisis, it has been discussed in the literature whether monetary policy implementations are also effective on income inequality. Investigating the effect of monetary policy implementations on income inequality and the findings on the existence of this effect are of great importance in terms of determining policy measures to reduce income inequality. This study investigates the impact of monetary policy shocks on income inequality in Turkey over the period 1988-2021 using the long run restricted Structural Vector Autoregression (SVAR) method proposed by Blanchard and Quah (1989). The findings of the study show that contractionary monetary policy shocks reduce income inequality and include evidence that the relationship between monetary policy and income inequality is linked to the inflation rate and stock prices.