Postmenopozal osteoporozlu hastalarda el bilek çevresi kas kuvvetlerinin izokinetik sistemle incelenmesi
Isokinetic evaluation of the wrist flexors and extensors in women with postmenopausal osteoporosis
  1. Tez No: 677088
  2. Yazar: HÜMA BÖLÜK ŞENLİKCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ERSÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Osteoporoz toplumda sık görülen kemik mikromimarisinin bozulması ve kemik kütle kaybıyla giden bir kemik hastalığıdır. En sık postmenopozal osteoporoz görülür. Neden olduğu kırıklar neticesinde önemli bir mortalite ve morbidite nedenidir. Postmenopozal hastalarda yaşla beraber ve kemik kaybı ile ilişkili olarak kas kütlesi kaybı da olmaktadır, bu da beraberinde kuvvetsizliği getirir. Düşmeler sonucu kuvvetsizlikle beraber hastaların kırık riski ciddi oranda artar. Özellikle düşme sonucu gelişen el bilek kırıkları bu hasta grubunda oldukça sık görülmektedir. Bu çalışmada postmenopozal osteoporotik kadın hastalarda el bilek izokinetik kas kuvvetinin normal DEXA sonucuna sahip kontrol grubuyla karşılaştırılması amaçlanmıştır. Sonuçta postmenopozal osteoporotik kadın hastaların el bilek fleksor kaslarında 60°/sn ve 180°/sn açısal hızlarda maksimal tork değeri, fleksiyon sırasında yapılan toplam iş ve ortalama güç parametrelerinde anlamlı düşüklük saptanmıştır. Her iki açısal hızda da agonist/antagonist oranlarında istatistiksel olarak anlamlılık düzeyine ulaşmamasına rağmen fark gözlenmiştir. Distal radius kırıkları osteoporotik hastalarda 3. sıklıkta gelişen kırık biçimi olup osteoporotik hastalarda el bilek fleksor kas kuvvetinin düşük olması kırık açısından risk nedeni olabilir. Özellikle düşmeler sırasında el ve el bileğine binen ani yükü karşılayan el bilek fleksör kas kuvvetinin azalması kırık oluşumunu kolaylaştıran bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. El bilek kırık riskini azaltmak için postmenopozal osteoporotik hastalarda el bilek fleksorlerine yönelik izotonik, izometrik, izokinetik kuvvetlendirme egzersizlerinin önerilmesinin yararlı olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Osteoporosis is a common bone disorder characterised by bone microarchitecture deterioration and low bone mass. Most frequent type of this disorder is postmenopausal osteoporosis. By leading to fractures, osteoporosis results in mortality and morbidity. Postmenopausal patients suffer from low muscle mass related to bone loss with aging, which leads to weakness. Fracture risk is severely increased by weakness due to falls in patients. The aim of this study was to compare isokinetic muscle strength of the wrist in postmenopausal patients to the control group with normal DEXA scores. We found a significant decline in peak torque of wrist flexor muscles during 60°/sec and 180 °/sec angular velocities, and total work and mean power parameters during flexion in postmenopausal osteoporotic female patients. Although did not reach statistical significance level, differences in agonist/antagonist ratios during both angular velocities were observed. Distal radius fracture is the third most common fracture type in osteoporotic patients and low wrist muscle strength may be a risk factor for fractures in these patients. It's important to strengthen wrist flexors in postmenopausal osteoporotic patients to decrease the fracture risk.