Postmenopozal hastalarda osteoporozun tendon morfolojisine etkisinin ultrasonografik olarak değerlendirilmesi
Ultrasonographic evaluation of the effects of osteoporosis on tendon morphology in postmenopausal patients
  1. Tez No: 940604
  2. Yazar: GİZEM OLGU ERGİN ERGANİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÖZÇAKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ergin Ergani, G.O., Postmenopozal Hastalarda Osteoporozun Tendon Morfolojisine Etkisinin Ultrasonografik Olarak Değerlendirilmesi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, Ankara, 2024. Bu çalışmanın amacı postmenopozal hastalarda osteoporoz tanısı ve dual x-ışını enerji absorpsiyometri (DXA) ile ölçülen kemik mineral yoğunluk (KMY) değerlerinin tendon morfolojisine etkisinin ultrasonografi (US) kullanılarak değerlendirilmesidir. Çalışmaya postmenopozal dönemdeki 128 kadın hasta dahil edildi. Bireylerin demografik/klinik verileri ve antropometrik ölçümleri kaydedildi. DXA ile ölçülen femur boyun, femur total, lomber vertebra (L1- L4) KMY değerleri kaydedildi. US ile dominant ekstremiteden supraspinatus (SSP) tendon kalınlığı, SSP kas kalınlığı, patellar tendon kalınlığı, aşil tendon kalınlığı ve kuadriseps kas kalınlığı ölçüldü. SSP tendonunda yırtık tespit edilmesi halinde yırtığın tipi ve lokalizasyonu kaydedildi. Fiziksel performans değerlendirmesi yürüme hızı ve 5 tekrarlı otur kalk testi ile, kas kuvveti değerlendirmesi de el kavrama kuvveti ölçümü ile yapıldı. Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalaması 62,1±8,1 yıldı. Hastaların 53'ünde (%41,4) osteoporoz saptanırken, 75'inde (%58,6) osteoporoz bulunmamaktaydı.
Özet (Çeviri)
Ergin Ergani, G.O., Ultrasonographic Evaluation of the Effects of Osteoporosis on Tendon Morphology in Postmenopausal Patients, Hacettepe University Medical School, Thesis in Physical and Rehabilitation Medicine, Ankara, 2024. The aim of this study was to evaluate the effects of osteoporosis and bone mineral density (BMD) values measured by dual energy X-ray absorptiometry (DXA) on tendon morphology, using ultrasonographic (US) imaging in postmenopausal patients. A total of 128 postmenopausal female patients were included in the study. Demographic/clinical data and anthropometric measurements of the individuals were collected. BMD values of the femoral neck, total femur, and lumbar vertebrae (L1-L4) were recorded using DXA. US measurements of the supraspinatus (SSP), patellar, and Achilles tendon as well as SSP and quadriceps muscle thicknesses were performed on the dominant limb. When a tear was detected in the SSP tendon, the type and location of the tear were recorded. Physical performance was assessed during walking speed and a five-repetition sit-to-stand test, while muscle strength was evaluated by hand grip strength measurements. Mean age of the participants was 62,1±8,1 years. Osteoporosis was detected in 53 patients (41,4%), while 75 patients (58,6%) did not have osteoporosis.