İbnu'r-Rûmî ve şiirleri
İbnu'r-Rûmî and his poems
  1. Tez No: 739445
  2. Yazar: MUHAMMED ALANKO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA SUZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
İbnu'r-Rûmî hicrî 3. yüzyılda Abbâsî döneminde yaşamış önemli Arap şairlerinden biridir. Derin hayalleri ve ilginç görüşleri ışığında nazmetmiş olduğu beyitlerle Arap edebiyatının harika örneklerini sunan şair, çağdaşı Buhturî'den sonra zamanının en iyi şairi olarak kabul edilmiştir. Özellikle hiciv alanında yazmış olduğu beyitler, edebî çevre tarafından hayranlıkla takip edilmesini sağlamıştır. Nitekim rekabet halinde olduğu Buhturî, ona karşı bir haset içerisinde olmasına rağmen onun hiciv alanındaki dahiliğini ikrâr etmiştir. Bunun yanı sıra çocukluğundan itibaren aile fertlerini birer birer kaybeden ve bunun neticesinde karamsar bir ruh hali yaşayan şair, vefat eden aile fertleri üzerine yazdığı beyitlerle Arap edebiyatının harika örneklerini teşkil edecek mersiyeler kaleme almıştır. Şiirleri üzerinde bir takım çalışmalar olmasına rağmen muhteva açısından yeterli bir çalışma söz konusu değildir. Bu eksiklikten yola çıkarak yaptığımız çalışma bir giriş ve iki ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde şairin yaşadığı dönem siyasî, sosyal ve ilmî açıdan ele alınmıştır. Birinci bölümde şairin hayatı ve edebi kişiliği işlenmiş ve bu unsurların şiirlerindeki etkisi ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. İkinci bölümde ise nazmettiği şiirlerin muhtevasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
İbnu'r-Rûmî who had lived during Abbasid period in the third hijri century, is one of the important Arabic poets. He had versed his couplest with which he offered the great examples of Arabic literature under deep imagination and inveresting thoughts. So he had been accepted as the best poet writings of his time after Buhturî. Especially, his verses in irony had provided him to be followed by literory environment in admiration althovyh he was competing with Buhturî, who was jeolous of him, Buhturî confessed his genius in irony. On the other hand the poet, who had lost his family members one by one and as a result of this lived a pessinist mood, had written epicedes, which would sonstitute the great examples of Arabic Literature, on his dead family members. Even though there are a set of studies on his poems, there isn't o sueficient study on the content. This study, which we began with this deficiency, consists of three parts. İn the first part, the poetis life and litevory personality have becen handled. İn the gecond part, his intellectual, spiritual and cultural structure / nature have been handled and the effects of there foftors on his poems have been studied in detail. And in the last part, the content of his poems has been handled.