Raylı ulaşımda sinyalizasyon sistemleri ve ray devrelerinin modellenmesi
  1. Tez No: 67710
  2. Yazar: AHMET DEMİRBİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT PASTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Ülkemizde raylı ulaşım hep ihmal edilmiştir,halen kullanılan mevcut sistemler dünyada terk edilen sistemlerdir. Buna rağmen ülkemizde bu konuda yapılan çalışmalar yetersizdir. Yapılan bu çalışmada yukarda belirtilen eksiklikler bir nebze olsun giderilmek amaçlanmıştır. Raylı ulaşımda sinyalizasyon sistemleri anlatılırken önce sinyalizasyonun tarihi gelişimi anlatılmıştır, raylı sisteme tatbikatı ve faydalan, sinyallerin şekilleri ve anlamlan şekillerle gösterilmiştir, sistem saha ve merkez üniteleri olmak üzere iki kışıma ayrılıp sahada makaslar,hemzemin geçitler,ATS sistemleri, merkezde ise kumanda sistemi, trengraf,istasyon seçme, tren tanıma sistemleri, bilgi iletimi anlatılmıştır. Ayrıca sistemin kalbi olan ray devreleri detaylı incelenmiş elektrikli olarak modellenmiştir. Ray ve balast direnci hesaplamaları uygulamak olarak yapılmıştır. Çalışmanın son kısmında genel olarak merkezden kontrol (SCADA ) sistemleri anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In our country, The Railway Transportation is always scarified ; Today our existing systems are also not used in all over the World. In spite of these conditions, the studies and the investigations on this subject are omitted. In this study the lack of interest is aimed to solve partly. Before the signalization ways and meanings are showed in figures. System is divided into two parts : in area, railway points, level crossing, ATS systems; in central area, command system, trengraf, selection of train, train recognition, information transmission. In addition the most important component - the railway circuits- are studied in detail and modelled in electrical. As an application, the railway and ballast resistance is calculated. Finally, SCADA systems are in general evaluated. VII