Stiff (Katı) diferansiyel denklemlerin sayısal çözümleri
Numerical solutions of stiff diferantial equations
  1. Tez No: 67711
  2. Yazar: ÇİĞDEM GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHİÇ ÇAĞAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Bu tezin amacı stiff adi diferansiyel denklemleri çözmek isteyenlere yardım amacını taşımaktadır. İlk önce bazı temel sorulara yanıt vererek, problemin kapsamını ve bu alanda karşılaşılan temel güçlüklerin neler olduğu ortaya koyacağız. Neden çözüm süz (stiff) olarak tanımlanan problemler ile ilgili bir ayrım yapılmasına gerek duyulmuştur? Çözümsüz (stiff) olarak tanımlanan problemler neye benzer? Bunlar nasıl ayırt edilebilir? ikinci olarak, stiff diferansiyel denklemlerin sayısal çözümlerinin ortak özellikleri konusunda bazı saptamalar yapılmasının gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu özelliklerin bilinmesi, sıradan sorunların çözümünde kolaylık etkinlik sağlanması açısından önemli ipuçları sağlayacaktır. Son olarak, bir diferansiyel denklemin sayısal olarak çözümünün ne anlama geldiğini ve stiff diferansiyel denklemler denince ne anlaşılması gerektiği konusu üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis aims to assist the person who needs to solve stiff ordinary differen tial equations. First we identify the problem area and the basic difficulty by responding to some fundamental questions. Why is it worthwhile to distinguish a special class of problems termed stiff? How can we recognize them? Second we desribe the characteristics shared by methods for the numerical so lution of stiff problems. These characteristics have important implications as to the convenience and efficiency of solution of even routine problems. Third we shall briefly discuss what is meant by solving a differential equa tion numerically and what might be reasonably excepted in the case of stiff problems. u