Anadolu masallarının yaratıcı drama ile aktarılmasına dair atölye planı önerisi
Workshop plan proposal on transferring Anatolian tales with creative drama
  1. Tez No: 677123
  2. Yazar: AYSU DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada Milli Eğitime bağlı okullarda eğitim gören 5.sınıf ortaokul öğrencilerine Anadolu Masallarının yaratıcı drama yöntemiyle nasıl aktarılabileceğine dair bu alanda çalışan eğitimciler için atölye planları önerisi sunulacaktır. Yaratıcı drama yöntemi ile kültür aktarımı bireye yaşantı sunduğundan daha hayati olacak ve unutulmayacaktır. Çocuklarımızı bu coğrafyadaki sözlü kültürümüzün ürünü kendi masallarımızdan haberdar etmek onları bizden kahramanlarla tanıştırmak önemlidir. Yıllardan beri Anadolu'da anlatılan Türk Masallarının yeni bir bağlamda farklı ve özgün uygulamalarla çocukların kavram haritasında yer alması sağlanacaktır. Kendi kahramanlarını tanıyan çocukların kendi kültürlerine olan bilinçleri ve merakları artırılmaya çalışılacaktır. Çocukların verilen kahramanları yaratıcı drama yöntemi ile günümüz dünyasına taşımaları amaçlanmıştır. Seçilen masallarda yer alan kahramanların eğlenceli ve dinamik, pedagojik olarak yaşlarına uygun olması göz önünde bulundurulmuştur. Bu kahramanlar şunlardır: Nohut oğlan, Nardaniye Hanım, Küllü Fatma, Dülger Kızı. Çocukların böylece kendi kültürlerine ait masallar olduğunu bilmeleri ve ilgilerinin artmaları hedeflenecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, a model proposal will be presented to educators studying in this field on how to transfer Anatolian Tales to the 5th-grade secondary school students studying at schools affiliated to the National Education by means of the creative drama method. Cultural transmission with the creative drama method will be crucial and not be forgotten as it offers an individual life. Telling about our own tales, and introducing our heroes, which are the products of our oral culture in this geography, to our children is important. Turkish Tales being narrated in Anatolia for many years, will be included in children's learning maps thanks to different and original practices. The cultural awareness and curiosity of the children, who are familiar with their own heroes, will be tried to be increased. It is also aimed that children convey these tale heroes to today's world through the creative drama method. It has taken into account that the heroes in the selected tales are funny and dynamic for the kids. These tale heroes are; Nohut Oğlan, Nardaniye Hanım, Küllü Fatma, Dülger Kızı. Thus, it is aimed that children will know about the tales belonging to their own culture and that their will interest increase.