COVID-19 dönemi Türkiye'de veriye dayalı habercilik
Data-driven journalism in Turkey in COVID-19 period
- Tez No: 677161
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yayıncılık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Sosyal medya hakimiyeti altında varlığını devam ettirmeye çalışan gazetecilik mesleğinin klasik habercilik anlayışıyla ne kadar sürdürülebilir olduğu tartışılmaktadır. Gazeteciliğin geleceği olarak düşünülen veriye dayalı gazetecilik uygulamaları habercilere kaybettikleri güvenilirliği kazanma aşamasında etkili bir yol olarak değerlendirilmektedir. Verilerin haberin bir parçası, hatta odak noktasi haline getirilmesi ve okuyucuların rahatlıkla algılayacağı bir görselleştirme ve hikayeleştirme ile haberleştirilmesi her açıdan profesyonel bir iş olarak görülmektedir. Tezin araştırma kısmında Anadolu Ajansı ve BBC Türkçe'nin konu veriler ile çalışmak olduğunda nasıl bir yöntem izledileri araştırılmıştır. Her iki haber kuruluşunun belirli tarih aralığında yayınladığı koronavirüs haberleri içerik analizi yöntemi ile ele alınmıştır. Araştırma soruları çerçevesinde kodlama cetveli hazırlanmıştır. Her iki haber kuruluşunun belirli tarih aralığında yaptıkları veri odaklı koronavirüs haberleri, kullandıkları veri çeşidi ve türü, verileri görselleştirmede kullanılan tablo, grafik ve harita, veri kaynağını belirtme aşamasında gösterilen şeffaflık ve istatistiksel verileri kullanıp kullanmama durumu içerik analizi yöntemiyle karşılaştırmalı bir şekilde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is discussed how sustainable the journalism profession, which tries to survive under the domination of social media, with the classical journalism approach. Data-based journalism practices, which are considered as the future of journalism, are considered as an effective way to gain the credibility they have lost for journalists. Making the data a part of the news, even the focal point, and communicating it with a visualization and storytelling that readers can easily perceive, is seen as a professional job in all respects. In the research part of the thesis, the method used by Anadolu Agency and BBC Turkish when it comes to working with data has been investigated. The coronavirus news published by both news organizations in a certain date range are handled by content analysis method. A coding scale was prepared within the framework of the research questions. The data-oriented coronavirus news made by both news organizations in a certain date range, the type and type of data they use, the table, graph and map used to visualize the data, the transparency shown at the stage of specifying the data source, and whether or not to use the statistical data were analyzed comparatively with the content analysis method.