Alternatif kaba yem kaynağı olarak kullanılan kerkol, heliz ve geven bitkisi ile meşe yapraklarının in vitro gerçek sindirilebilirlik ve nispi yem değerinin belirlenmesi
Determination of in vitro true digestibilities and relative feed values of kerkol, heliz, gum-tragacanth plant and oak tree leaves as alternative feed source
- Tez No: 677174
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, Doğu Anadolu Bölgesi'nin yüksek rakımlı yaylalarında doğal olarak yetişen ve bölge halkı tarafından küçükbaş hayvan beslemede yaygın bir şekilde kullanılan kerkol (K-Ferula communicus L.), heliz (H-Prangos ferulacea L.), geven (G-Astragalus microcephalus WILD.) ve meşe yapraklarının (MY-Quercus robur L.) besin madde ve kondanse tanen içerikleri ile nispi yem değerleri ve in vitro gerçek yem sindirilebilirliklerinin yonca kuru otu (YKO) ile karşılaştırmalı olarak belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. İn vitro sindirilebilirliklerin belirlenmesinde DaisyII inkübatör kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the nutrient and condensed tannin contents, relative feed values, and in vitro true digestibilities of the Ferula communicus L. (K), Prangos ferulacea L. (H), Astragalus microcephalus WILD. (G) and Quercus robur L. leaves (MY), which are widely grown in the high-altitude plateaus of the Eastern Anatolia, used by the local farmers in feeding of small ruminants. DaisyII incubator was used to determine the in vitro digestibilities. In terms of CP content, the lowest value was determined in H herb with 7.35 %, and the highest value was found in alfalfa hay (AH) with 19.28%, G hay had higher ADF and NDF content and MY included higher CF and condensed tannin (CT) values.