Kuzu rasyonlarında kullanılan bazı ağaç yapraklarının anti-metanojenik ve anti proteolitik etkilerinin belirlenmesi
Determination of anti-methanogenic and anti-proteolitic effects of tree leaves used in lamb diets
- Tez No: 940047
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KAMALAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, kuzu rasyonlarında kullanılan bazı ağaç yapraklarının anti-metanojenik ve anti-proteolitik etkileri araştırılmıştır. Araştırma kapsamında akasya (Robinia pseudoacacia), dut (Morus alba), okaliptus (Eucalyptus camaldulensis), söğüt (Salix alba) ve sumak (Rhus coriaria L.) yapraklarının farklı oranlarda rasyona eklenmesiyle elde edilen etkiler in vitro olarak değerlendirilmiştir. Yapraklar Nisan-Mayıs aylarında toplanıp gölgede kurutulmuş, 1 mm boyutunda öğütülerek izo-kalorik ve izo-nitrojenik rasyonlara %0, 5, 10, 15 ve 20 oranlarında ilave edilmiştir. Menke ve Steingass (1988) metoduna göre yapılan 24 saatlik in vitro fermantasyon sonunda gaz üretimi, metan emisyonu, amonyak konsantrasyonu, metabolik enerji (ME) ve organik madde sindirim derecesi (OMSD) analiz edilmiştir. Veriler varyans analizine tabi tutulmuş, gruplar arası farklar Duncan testi ile değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, ağaç yapraklarının kimyasal bileşimleri türlere göre farklılık göstermiştir. Akasya yaprağı en yüksek ham protein (%19.18) ve kondense tanen (%14.21) içeriklerine sahipken, okaliptus yaprağı en yüksek ham yağ (%11.29) içeriğine sahiptir. Söğüt yaprağı ise %10.56 ME ve %68.43 OMSD değerleriyle dikkat çekmiştir. Okaliptus yaprağı metan üretimini %17.91 ml'den %16.30 ml'ye düşürürken, sindirimi %62.37'den %67.42'ye artırmıştır. Söğüt yaprağı %15.46'dan %14.02'ye metan emisyonunu azaltmış, mikrobiyal protein sentezini ise %26.59'dan %32.63'e yükseltmiştir. Sumak yaprağı, metan üretimini %16.00'dan %15.00'a düşürmüş, mikrobiyal protein sentez etkinliğini %89.50'den %124.00'e çıkarmıştır. Rasyona ağaç yapraklarının ilavesi NH3-N üretimini, okaliptus yaprağı ilavesi ile 56.59 mg/100 ml'den 38.31 mg/100 ml'ye düşürerek en yüksek düşüşü göstermiştir, söğüt yaprağı ilavesinde 45.89 mg/100 ml'den 48.67 mg/100 ml'ye, dut yaprağı ilavesinde 47.88 mg/100 ml'den 49.30 mg/100 ml'ye kadar değişen oranlarda artış gözlemlenmiştir. Sonuç olarak akasya, okaliptus ve sumak yapraklarının ruminant beslenmesinde metan emisyonlarını azaltma, mikrobiyal protein sentezini artırma ve anti-proteolitik etki gösterme potansiyeli taşıdığı, söğüt yaprağının ise anti-metanojenik etki gösterdiği ancak anti-proteolitik etki göstermediği tespit edilmiştir. Buna karşılık rasyona dut yaprağının ilavesi ile anti-metanojenik ve anti-proteolitik etki gözlenmemiş, ancak yüksek besin değerinden dolayı alternatif kaba yem kaynağı olabileceği değerlendirilmiştir. Ağaç yapraklarının yüksek oranlardaki kullanımın fermantasyonu sınırlayıcı etkileri olabileceğinden, uzun dönemli in vivo çalışmaların yapılması ve düşük doz uygulamaların değerlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the anti-methanogenic and anti-proteolytic effects of certain tree leaves used in lamb rations were investigated. Within the scope of the research, the effects of adding leaves of acacia (Robinia pseudoacacia), mulberry (Morus alba), eucalyptus (Eucalyptus camaldulensis), willow (Salix alba), and sumac (Rhus coriaria L.) to the ration at different ratios were evaluated in vitro. The leaves were collected during April-May, shade-dried, ground to 1 mm particle size, and added to iso-caloric and iso-nitrogenous rations at rates of 0%, 5%, 10%, 15%, and 20%. After 24 hours of in vitro fermentation according to the Menke and Steingass (1988) method, gas production, methane emission, ammonia concentration, metabolizable energy (ME), and organic matter digestibility (OMD) were analyzed. The data were subjected to analysis of variance, and differences between groups were evaluated using Duncan's test. According to the results obtained, the chemical compositions of the tree leaves varied by species. Acacia leaves had the highest crude protein (19.18%) and condensed tanen (14.21%) contents, while eucalyptus leaves had the highest crude fat content (11.29%). Willow leaves stood out with 10.56% ME and 68.43% OMD values. Eucalyptus leaves reduced methane production from 17.91 ml to 16.30 ml and increased digestibility from 62.37% to 67.42%. Willow leaves reduced methane emission from 15.46% to 14.02% and increased microbial protein synthesis from 26.59% to 32.63%. Sumac leaves decreased methane production from 16.00% to 15.00% and increased microbial protein synthesis efficiency from 89.50% to 124.00%. The inclusion of tree leaves in the ration reduced NH₃-N production, with eucalyptus leaves showing the greatest decrease from 56.59 mg/100 ml to 38.31 mg/100 ml. In contrast, an increase was observed with willow from 45.89 mg/100 ml to 48.67 mg/100 ml and mulberry leaves from 47.88 mg/100 ml to 49.30 mg/100 ml. As a result, it was determined that acacia, eucalyptus, and sumac leaves have the potential to reduce methane emissions, enhance microbial protein synthesis, and exhibit anti-proteolytic effects in ruminant nutrition. Willow leaves exhibited anti-methanogenic effects but not anti-proteolytic effects. On the other hand, no anti-methanogenic or anti-proteolytic effects were observed with the inclusion of mulberry leaves; however, due to their high nutritional value, they could be considered an alternative roughage source. Since the use of tree leaves at high levels may have fermentation-limiting effects, it is recommended to conduct long-term in vivo studies and evaluate low-dose applications.