Amr b. Ubeyd'in hayatı ve hadisçiliği
Amr bin Ubayd: His life and place in hadith
  1. Tez No: 677173
  2. Yazar: RECEP KAYLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HANSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Hicri birinci asrın son çeyreğinden ikinci asrın ortalarına kadar yaşamış olan Amr b. Ubeyd, Hasan el-Basrî'nin en önde gelen talebelerindendir. Kaynaklarda, zulüm ve haksızlıklar karşısında gösterdiği dik duruşuyla, âdil, âbid ve zâhid kişiliğiyle öne çıkmaktadır. Bunların yanında hadîs, kelâm ve tefsîr ilimlerindeki yetkinliği ile temayüz etmiştir. Vâsıl b. Atâ ile birlikte Mu`tezile mezhebinin kurucusu ve önderi kabul edilmektedir. Bu çalışmada, Basra'da düzenlenen hadîs halkalarında ders görmüş, hadîs ezberleyip kitabet faaliyetinde bulunmuş ve ders halkaları düzenleyerek edindiği hadîs birikimini aktarmada etkin bir rol oynamış olan Amr b. Ubeyd'in hadîs anlayışı, cerh ve ta`dîl imamlarınca durumu ve kaynaklarda yer bulan rivâyetlerinin bazı hususiyetleri incelenmiştir. Amr, hadîsçilerin telif ettiği kaynaklarda, Mu`tezilî kaynaklarda tasvîr edilen kişiliğiyle uyuşmayacak şekilde yalancılıkla ve diğer bazı olumsuz vasıflarla itham edilmiş, naklettiği rivâyetlerden ismi hazfedilmek suretiyle sansürlenmiştir. Yapılan çalışmada ehl-i hadîs çevrelerince Amr hakkında ileri sürülen bu iddiaların siyâsî ve mezhepsel çatışmalarla ilintili, objektiflikten uzak, son derece sübjektif olması sebebiyle vakıayı yansıtmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Amr b. Ubayd, who lived at the end of the first and the beginning of the second century of Hijrah, is one of the most prominent students of Hasan al-Basri. In the sources, he comes to the fore with his upright stance in the face of injustice, his righteous (âdil), pious (âbid) and austere (zâhid) personality. In addition, he distinguished himself with his competence in the sciences of hadith, kalam and tafsir. He is considered, together with Wâsil b. Atâ, as the founder and leader of the Mu`tezilite kalam school. Amr b. Ubayd was taught in the hadith circles in Basra, memorized hadith, wrote prophetic narrations, and himself established circles where he transmitted the narrations he had acquired. This study examines his understanding of hadith, his situation in the evaluations of the hadith critics (imams of jarh and ta`dîl) and some aspects of his narrations found in the sources. In the sources authored by hadith scholars, Amr was accused of lying and some other negative qualities in a way that does not match his personality as described in the Mu`tazilite sources. In the works of hadith scholars, he was censored by ruling out his name from the narrations he reported. This study observes that these allegations made about Amr by Ahl al-Hadith circles do not reflect the case because they were related to political and sectarian conflicts, far from being objective, and extremely subjective.