Kırım Tatarcasında ad işlevli yan cümleler
Complement clauses in Crimean Tatar
- Tez No: 677224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM AHMET AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, Kırım Tatarcasındaki ad işlevli yan cümle tipolojisi incelenecektir. Kırım Tatarcasındaki ad işlevli yan cümle kurulumu, çeşitli derlemelerden ve bugüne kadar yayınlanmış malzemelerden hareketle belirlenecek, daha sonra bu ad işlevli yan cümlelerin temel özellikleri ve işlevleri tespit edilerek kullanım sıklıklarına göre bir sınıflandırma yapılacaktır. Bu araştırma çerçevesinde öncelikle Kırım Tatarcasındaki ad işlevli yan cümleler sentaktik ve semantik açıdan betimlenecek; zamansal olarak ve olgusallık açısından da incelenecektir. Ayrıca, değerlendirilen Kırım Tatarcası metinlerin Türkiye Türkçesindeki karşılıkları da verilerek Kırım Tatarcasında ad işlevli yan cümlelerin Türkiye Türkçesindeki işlevsel karşılıkları da irdelenecek; bu diller, ad işlevli yan cümleler bağlamında mukayese edilmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the typology of complement clauses in Crimean Tatar will be examined. Establishment of the complement clauses in Crimean Tatar will be determined based on various compilations and the material published so far, then the basic features and functions of these complement clauses will be determined and classification will be made. Within the framework of this research, first of all, the complement clauses in Crimean Tatar will be described in syntactic and semantic terms; It will also be examined in terms of temporal and factivity. In addition, by giving Turkish meanings of the analyzed Crimean Tatar texts, the functional equivalents of the complement clauses in Crimean Tatar will also be examined. As a result, these languages will be compared in the context of the complement clauses.