Interstate labor market connectedness in the United States
ABD'de eyaletler arası iş piyasası bağlılığı
- Tez No: 677236
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma ABD'de eyaletler arası emek piyasası bağlantılılığını incelemektedir. Bu amaçla Diebold-Yılmaz bağlantılılık endeksi yöntemi 51 eyaletin haftalık işsizlik sigortası başvurularına uygulanmıştır. 1990'dan günümüze ABD'deki resesyonlarda toplam bağlantılılık endeksi arttığı gözlenmiştir. Para politikası kararlarının eyalet düzeyinde işsizlik ve eyaletler arası işsizliğin bağlantılılığı üzerindeki güçlü etkisi de ayrıca gösterilmiştir. Çalışmanın önemli bir bölümü, COVID-19 resesyonu sürecinde eyalet düzeyinde işsizlik sigortası başvuruları ve onların eyalet arası bağlantılılığının analizine ayrılmıştır. Yeni COVID-19 vaka sayılarının yanı sıra, eyalet düzeyinde kamu sağlığı politikalarının ve topluluk hareketliliğinin COVID-19 resesyonu sırasında işsizlik dinamiklerini belirlemede önemli bir rolü olduğu gösterilmiştir. Bu değişkenlerin ikili eyaletler arasında göreli olarak tanımlanmış hallerinin yanı sıra eyaletler arası mesafe ve mal ticaretinin büyüklüğü de COVID-19 resesyonu boyunca işsizlik şoklarının eyaletler arası yayılmasını açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
This paper investigates the labor market connectedness across the US states. We apply the Diebold-Yilmaz Connectedness Index (DYCI) methodology to weekly initial unemployment claims to obtain connectedness measures across 51 states between 1989 to 2021. The system-wide connectedness increases during the US recessions since 1990. We also show that changes in the monetary policy stance affects the regional unemployment levels and their connectedness across states. A significant section of the thesis is devoted to analyzing the state-level initial unemployment claims and their connectedness across states during the COVID-19 recession. We show that in addition to the number of new COVID-19 cases, state-level government policy stringency and community mobility patterns play a critical role in explaining the unemployment dynamics during the COVID-19 recession. The same factors defined in relative terms over the pairs of states as well as distance and the value of shipments across states also explain the transmission of unemployment shocks across states during the COVID-19 recession.