Self-determination and its relationship to conscientiousness, career motivation, gender, and the year of study in pre-service English language teachers
Öz-belirleme kuramı ve İngilizce öğretmen adayları üzerindeki yüksek görev bilinci, kariyer motivasyonu, cinsiyet ve sınıf ile ilişkisi
- Tez No: 677265
- Danışmanlar: PROF. DR. ECE ZEHİR TOPKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 341
Özet
Öz belirleyicilik Kuramı, kişilerin ruhsal sağlıklarını ve iyi olma hallerini sürdürebilmek için nasıl seçimler yapabildiklerini ve hayatlarını yönetebildiklerini tanımlayan öz-belirleyiciliği odağına alır. Bu kurama göre kişilerin gelişmek, değişmek ve nihayetinde de kendileri ile alakalı öz-belirleyici olabilmeleri için, iç motivasyona ihtiyaç duydukları önermesinde bulunarak kişilerin kişisel ve profesyonel yaşamlarındaki işlere etkin müdahil olmaları ve içsel mükafatlar için bu işlerin başarılması gerektiğini ve 'özerklik, yeterlilik ve (ilgili kişilere) yakın hissetme' ihtiyaçlarının karşılanması önemini vurgular. Öz-belirleyicilik kuramını çıkış noktası olarak alan bu tez çalışması, temel olarak İngiliz dili öğretmen adaylarının kendilerini ne derece özerk, yetkin, ve kendi fakülte öğretim elemanlarına yakın olarak algıladıklarını, diğer bir deyişle öz-belirleyici olduklarını belirlemeyi, ve öz-belirleyicilikle diğer değişkenler, yüksek görev bilinci ve mesleki motivasyon, cinsiyet, ve öğrenim yılı arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma sorularının cevaplarına ulaşmak için, açıklayıcı sıralı karma araştırma deseni kullanılmıştır. Öncelikle, öğretmen adaylarının özerkliğe, yeterliliğe (öz-yetkinlik), öğretim üyelerine yakın olma, yüksek görev bilinci, ve kariyer seçimlerine yönelik algılarını belirlemek için nicel araştırma yaklaşımı işe koşularak, veriler beş-ölçekli tarama yöntemi ile toplanmıştır. Daha sonra, öğretmen adaylarının bu algılarını daha iyi kavrayabilmek, bu algıların arkasında yatan nedenleri açığa çıkarmak, ve bu psikolojik yapılar arasındaki muhtemel bağlantıları incelemek için yarı yapılandırılmış yüz-yüze görüşmelerle nitel veriler toplanmıştır. 2018-19 akademik yılında, Türkiye'nin kuzey-batısında bulunan bir devlet üniversitesinde İngiliz Dili Eğitimi Programındaki 271 öğretmen adayı, gönüllülük esasıyla çalışmanın nicel kısmına katkı sağlarken, yüz yüze görüşmelerde ise, her sınıf kademesinden nerdeyse eşit olacak şekilde, aynı gruptan gönüllü 17 kişinin katılımından yararlanılmıştır. Nicel veriler için, Korelasyon analizi, ANOVA testi, T-testi ve regresyon analizi ve nitel veriler içinde tematik içerik analizi uygulanmıştır. Çalışmanın nicel ve nitel kısımlarından gelen veriler sırasıyla çözümlenmiştir. Araştırma sonuçları, öğretmen adaylarının öz-belirleyicilik algılarının orta seviyede olduğunu, tek tek incelendiğinde de, üç yapıda farklılıklar göstererek, yeterliliklerinin yüksek, özerkliklerinin orta ve öğretim üyelerine yakınlıklarını düşüğe yakın olduğunu bulmuştur. Nitel veriler de, adayların fakülte eğiminden çok faydalandığı sonucu ile nicel verileri desteklemektedir. Ancak üçüncü ve dördüncü sınıftaki öğretmen adaylarının, öğretim üyelerinin sınıf içindeki olumsuz tutum ve uygulamalarından dolayı kendilerini onlara yakın hissedememedikleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With a central emphasis on the psychological structure of self-determination that defines how people can make choices and manage their own lives to maintain their psychological health and well-being, Self-determination Theory (SDT) basically suggests that people need intrinsic motivation to grow, change, and to ultimately become self-determined and that the basic needs for 'autonomy, competence, and relatedness/connection' should be fulfilled to effectively engage in activities in their personal and professional life and accomplish them for the intrinsic rewards. Taking SDT as a departure point, this dissertation primarily aimed to determine the extent to which pre-service English language teachers perceived themselves as autonomous, competent, and related to their lecturers, in order words self-determined, and to examine the relationship between their self-determination and other variables, conscientiousness and career motivation. In addition to these, it also investigated whether perceived self-determination, conscientiousness, gender, and the year of study have an impact on career motivation. In addressing the research objectives, an explanatory sequential mixed research design was embraced. First, the quantitative approach was utilized and the data were collected through a five-scale survey to reveal the participants' perceptions regarding autonomy, competence (self-efficacy), relatedness, conscientiousness, and career motivation. Then, the qualitative data were collected via semi-structured, one-on-one interviews in order to gain a deeper understanding of these perceptions of the pre-service teachers, reveal the underlying reasons for these perceptions, and finally to investigate the potential relationships between them. A total of 271 pre-service English language teachers studying at a public university located in northwest Turkey voluntarily participated in the quantitative study in the 2018-2019 academic year while the interview phase benefited from the contribution of 17 voluntary participants, almost evenly distributed across the years of study. Correlation Analysis, t-Test, ANOVA Test, and Regression Analysis were conducted for the quantitative data and thematic content analysis for the qualitative data. The data obtained from the quantitative and qualitative parts of the study were then sequentially analyzed. The results of the study indicated that the pre-service teachers' perceptions of SDT (autonomy, competence, relatedness) are moderate as they vary across the three components, with competence having the highest mean of all the SDT components, which is followed by autonomy at a moderate level, and lastly, by relatedness the lowest. These were also supported by the qualitative ones, with the conclusion that the pre-service teachers extensively benefited from faculty education. However, the students both in the third and fourth years could not manage to feel related to the lecturers at all due to the lecturers' negative attitudes in the classroom. According to the quantitative results, gender mediated their conscientiousness and autonomy only for the female teacher candidates. In comparison with their female counterparts, the male pre-service teachers were observed to be more autonomous and, dramatically, less related to the lecturers in the qualitative data analysis. Regarding the differences across the years of study, although there were no statistically significant differences in the quantitative results, the qualitative results revealed that autonomy was the highest in the first- and the the fourth years, while the fourth- and third- year students were observed to be more competent due to their aggregated pedagogical knowledge and practice, but, meanwhile, they were found to be least related ones to the lecturers. The qualitative data also demonstrated the considerable increases in conscientiousness, but no significant change in career motivation. Lastly, competence, being the highest, then conscientiousness, and, lastly, autonomy predicted career motivation whereas relatedness to the lecturers was found not to be a predictor. The results of this study have a number of implications for the related literature on SDT; educational policymakers, teacher educators, and pre-service teachers.