Challenges and opportunities of women participation in politics: A case study of Somaliland
Kadınların siyasete katılımının zorlukları ve fırsatları: Somaliland örneği
  1. Tez No: 677266
  2. Yazar: JIBRIL JIRDE ABDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MARCO BOSCHELE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Somaliland'ın demokrasisinde kadınlar en zorunluluktur. Siyasi kampanyalara katılan, adayları destekleyen ve Seçim gününde en çok oyu kullanan kişilerdir, ancak yeterli ve nitelikli kadın temsilciliği vermede tüm çabaları boşunadır. Bu çalışmanın temelinde Somaliland kadınlarının siyasi katılımda karşılaştığı zorlukları incelemek, vesiyasi sürecin karar almanın bir parçası olmak,onlardan yararlanmak için mevcut fırsatlara odaklanmayı amaçlamaktadır. Bu Çalışmada anketler aracılığıyla toplanan birincil verileri kullanılmış.Çalışma sonuçlarına göre, katılımcıların çoğunun Somaliland'da kadınların Siyasal katılımına karşı zorlukların varlığına önemli ölçüde hemfikir olduğu ve bunun ortalama 3,68'lik bir endeksle sonuçlandığı sonucuna varmış. Bu çalışmanın analizine göre, araştırmacı açıkça dört farklı sorunu ortaya çıkarmış ve kadınların siyasi katılımının bu ortak zorlukları Siyasi, kültürel, dini ve sosyo-ekonomik gibi zorluklar olduğunu bulmuş. Öte yandan, ankete katılanların çoğu Somaliland'daki kadınların siyasete girmek için çeşitli fırsatlara sahip olduğu konusunda önemli ölçüde hemfikirdi ve bu da ortalama 3,71'lik bir endeksle sonuçlanmış. Çalışma, cinsiyet kotasının, toplumsal cinsiyet politikalarının ve düzenlemelerinin benimsenmesinin, kadınların sosyo-ekonomik statüsünün teşvik edilmesinin, lobiciliğin ve savunuculuğun kadınların siyasete girmesi için fırsatlar olduğunu ortaya koymuş. Yukarıdaki zorlukların üstesinden gelmek ve mevcut fırsatlardan yararlanmak için bu araştırma aşağıdaki önerileri sunulmaktadır: Hükümet ve ilgili tüm kurumlar, kadınların siyasete katılımını motive edecek ve güçlendirecek yasalar ve politikaları için hızlı bir şekilde harekete geçmelidir.
Özet (Çeviri)
Women are the most imperative in Somaliland democracy. They are the ones who take part in the political campaigns, support the candidates, and cast the most votes on Election Day but all their efforts are in vain. This study basically aims to examine in depth the challenges facing Somaliland's women in political involvement and the opportunities available. The study uses the primary data that has been collected through questionnaires. The study results concluded that the most respondents significantly agreed with the existence of challenges against women Political participation in Somaliland, resulting in a mean index of 3.68. The researcher has explicitly revealed four different challenges and these common challenges of women's political participation are political, cultural, religious and socio-economic challenges. On the other hand, the most respondents significantly agreed that women in Somaliland have a variety of opportunities to engage in politics, resulting in a mean index of 3.71. The study revealed that gender quota, the adoption of gender policies and regulations, and promoting women's socio-economic status, are one of these opportunities for women to engage in politics. In this regards the study recommends that the government and all concerned institutions should move quickly to adopt policies and laws to motivate and empower women's participation in politics.