Akıllı teknolojilerin turizm işletmelerinin dijitalleşmesinde ve tüketici davranışlarındaki rolü
The role of smart technologies in the digitalization of tourism enterprises and in consumer behavior
- Tez No: 677287
- Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT ZEKİ DİNÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu çalışmanın amacı, dijital dönüşüme geçiş sürecinde tüketicilerin dijital trendler ile tüketim algılarının değişimini ve dolayısıyla bu konuda geleceğe yönelik işletme stratejilerine etki edecek dijital dönüşümü inceleyerek; Endüstri 4.0 Devrimi'nin otel işletmelerindeki etkilerini kapsamlı boyutta ortaya koymaktır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde akılllı teknolojiler ve Endüstri 4.0'ın getirdiği uygulama kavramları detaylı olarak açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, turizm işletmelerindeki dijital dönüşüm ele alınmıştır. Son bölümde ise; satış öncesi aşamadan, satış sonrası aşamaya kadar tüm boyutlarıyla otel işletmelerinde dijitalleşme süreci ele alınmıştır. Veri seti kodlanarak betimsel, içerik analizleri gerçekleştirilmiş ve verilerin analizinde MAXQDA 2020 paket programı kullanılmıştır. Kriter örnekleme göre seçilmiş olan katılımcılar ile görüşmeler gerçekleştirilmiş ve dijital dönüşüm boyutunda gözlem metoduyla da bilgi sağlanmıştır. Yöneticilerin bu konuda bakış açıları tespit edilerek çalışmanın sonucunda karşılaştırmalı analizler gerçekleştirilmiş ve veri seti analizinden elde edilen tüm bulgular kapsamında ideal müşteri yolculuk haritası şematize edilerek satış, pazarlama, hizmet sağlama, akıllı teknolojiler, yönetim-organizasyon ve personel boyutlarındaki dijitalleşmeler kapsamlı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the changes in consumers' perceptions of digital trends and consumption during the transition to digital transformation, and thus the digital transformation that will affect their future business strategies; It is to reveal the effects of the Industry 4.0 in hotel businesses in a comprehensive way. The study consists of three parts. In the first part of the study, smart technologies and the application concepts created by Industry 4.0 were tried to be explained in detail. In the second part, digital transformation in tourism enterprises is discussed. In the last part; the digitalization process in hotel businesses with all its dimensions, from pre-sales to post-sales stages, is discussed. Descriptive and content analyzes were carried out by coding the data set, and the MAXQDA 2020 package program was used in the analysis of the data. Interviews were held with the participants selected according to the criterion sampling and information was provided by the observation method in the digital transformation dimension. By determining the perspectives of the managers on this subject, comparative analyzes were carried out as a result of the study, and within the scope of all the findings obtained from the data set analysis, the ideal customer journey map was schematized and the digitalization in the dimensions of sales, marketing, service provision, smart technologies, management-organization and personnel were comprehensively discussed.