Amerika Birleşik Devletleri'nde pop sürrealizm ve Mark Ryden'ın eserlerinden imgesel tasarım örneklemesi
Pop sürrealism in United States of America and imaginary desing sampling from Mark Ryden paintings
  1. Tez No: 677300
  2. Yazar: MEHMET DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH BAŞBUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
İnsanlık tarihi boyunca sürekli değişen olaylar sanatın çok yönlülüğünü ortaya koysa da günümüz sanatının finansal açıdan görülmesine engel olamamıştır. Pop Sürrealizm finansal açıdan oluşmakta olan sağlam bir sanat hareketi konumundadır. Pop Sürrealizm 1960 yılında ABD'de gelişmekte olan teknolojik gelişmelerden ve geçmişte yaşanan Amerika tarihinden esinlenerek ortaya çıkmış bir sanat hareketedir. İlk eserlerini illustrasyon alanında veren sanat hareketi, daha sonra birçok alanı etkisi altına alarak grafiti, kay kay sanatı, çizgi roman, duvar resimleri ve resim alanında da etkinliğini göstermiştir. Günümüzde canlılığını en etkin şekilde koruyan sanat hareketi için altın çağını yaşıyor diyebiliriz ve bu durum sanat hareketinin günümüz sanatını yakından etkileyip ilk olarak Amerika, Kanada ve İngiltere'de görülmüştür. Birçok sanatçıyı etkileyen sanat hareketinin günümüzde her yerde temsilcisine rastlamak mümkün, ilk temsilcilerinden olan Mark Ryden bu dönemin en aktif sanatçısı olmakla kalmayıp günümüz sanatını da en etkin rol oynayan sanatçısıdır.
Özet (Çeviri)
Although the ever-shifting events throughout human history present the versatility of art, it could not prevent today's art from being seen financially. When we look at pop surrealism, it is a solid art movement that is emerging financially. Pop surrealism is an art movement that come in view in 1960, inspired by the technological developments in America and the lived history in USA. The art movement, which gave its first works in the field of illustration, later influenced many areas like graffiti, skateboarding art, comic books, murals and showed its effectiveness in the field of painting too. Today, we can say that it is experiencing its golden age for the art movement that keeps its liveness with most effective way. Nowadays, it is possible run into everywhere the representatives of the art movement that influenced many artists; Mark Ryden, one of the first representatives of the art movement, is not only the most active artist of his period, but also the artist who played the most active role in today's art.