Cinsel içerikli mesajlaşmaya bakış açısının mağduriyet ve suç korkusu üzerinden incelenmesi
Attitude towards sexting in terms of victimization and fear of crime
- Tez No: 677301
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEYLAN ZİYALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Sosyoloji, Forensic Medicine, Psychology, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzde teknoloji ve internetin hızlı gelişimi bireylerin çevrimiçi iletişimi sıklıkla tercih etmesine olanak sağlamaktadır. Özellikle sosyal medya uygulamalarının da çeşitlenmesiyle mesaj, fotoğraf ve video gönderiminin hızlı ve kolay hale gelmesi çevrimiçi iletişimde yeni bir alan yaratmış ve cinsel içerikli mesajlaşma kavramını ortaya çıkarmıştır. Buna göre cinsel içerikli mesajlaşma cinsel açıdan müstehcen sayılabilecek ögeler barındırarak yazılmış mesajların ve/veya cinsel açıdan özendirici ögelere sahip, yarı çıplak ya da tamamen çıplak; kişinin fotoğraf ve videolarının e-posta, mesaj, anlık mesajlaşma yoluyla ya da sosyal medya üzerinden paylaşılması olarak tanımlanabilir. Bireylerin cinsel içerikli mesajlaşmaya bakış açısı ve eylemde bulunma durumları yaşadıkları tecrübelere ve çevresel faktörlere göre değişiklik gösterebilir. Bu bağlamda çalışmanın amacı cinsel içerikli mesajlaşmanın araştırma örneklemi kapsamındaki yaygınlığını saptayabilmek, cinsel içerikli mesajlaşmaya bakış açısını etkileyen faktörleri belirlemek ve mağduriyet ve siber suç korkusunun cinsel içerikli mesajlaşma üzerindeki etkisini incelemektir. 18 yaş ve üzeri 565 katılımcı araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Cinsel içerikli mesajlaşmaya bakış açısı ve eylemde bulunma durumu Gerekçeli Eylem Kuramı referans alınarak saptanmıştır. Veri toplama araçları demografik bilgi formu, cinsel içerikli mesajlaşma ölçeği ve siber suç korkusu ölçeğinden oluşmaktadır. Elde edilen veriler doğrultusunda katılımcıların oldukça büyük bir çoğunluğunun cinsel içerikli mesajlaşma eyleminde bulunduğu, erkeklerin kadınlara kıyasla daha olumlu tutuma sahip olduğu ve daha sık eylemde bulunduğu, siber suç korkusu yüksek olan bireylerin cinsel içerikli mesajlaşmaya yönelik tutumlarının daha olumsuz olduğu ve mağduriyet yaşamış olmanın cinsel içerikli mesajlaşmaya bakış açısı ve siber suç korkusu düzeyi üzerinde anlamlı bir farklılık yaratmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the rapid development of technology and the internet gives people an opportunity to prefer online communication frequently. Especially, the increasing variety of social media applications and the evaluation of sending messages, photos and videos in terms of becoming faster and easier created a new space in online communication and sexting became one of the concepts in this area. Within this context, sexting can be defined as electronically sending, posting, or sharing/forwarding sexually explicit messages or semi-nude/nude images. Perspective towards sexting and performing the sexting behavior may differ according to people's experiences and several environmental factors. In this sense, aim of the study is to determine the rate of sexting behavior for the research sample, identifying the factors which affects the perspective towards sexting and to investigate whether there is an effect of victimization and fear of cybercrime on sexting. The sample of this research is consisted of 565 participants who are 18 years and older. Theory of Reasoned Action has been used as a background theory to predict and determine the perspective towards sexting and sexting behavior. Participants were requested to fill the form that includes demographical questions, sexting scale and fear of cybercrime scale. According to results, it was found that the majority of participants are performing the sexting behavior, men have more positive attitudes towards sexting and they are performing sexting behavior more than women, participants who have higher fear of cybercrime have more negative attitudes towards sexting and lastly, there is no significant relationship between being a victim because of the sexting and perspective towards sexting; also, the fear of cybercrime.